בבלארוס מסתכלים על אוקראינה

יותר ויותר דיבורים נשמעים בשבועות האחרונים על זה שמשהו קורה בבלארוס – וזה אולי עומד להיות השינוי הבא במפה הגיאופוליטית האירופית. לצערי אני (עדיין) לא מבין כמעט שום דבר ברוסית או שפות סלאביות אחרות, אז אני מסתמך פה על מקורות דוברי אנגלית.

קצת רקע – הקלישאה אוהבת לכנות את בלארוס "הדיקטטורה האחרונה של אירופה", ויש לכינוי על זה על מה להתבסס. המדינה נשלטת מאז נפילת ברית המועצות על־ידי הנשיא אלכסנדר לוקשנקו[1], וממה שאומרים, היא מתנהלת בערך כמו בימי הקומוניזם – בלי אופוזיציה, תקשורת חופשית, או כלכלה פרטית. המדיניות הזאת הלכה ביחד עם יחסים טובים מאוד עם רוסיה, עד כדי כך שעל הנייר הן למעשה מהוות סוג של מדינה מאוחדת שלא לגמרי ברור מה המשמעות שלה. בשנים האחרונות, לעומת זאת, העניינים מתחילים קצת להתקרר. פרשנים מצביעים בעיקר על סכסוך על מחירי גז בתור תחילת הצרות, ומאז לוקשנקו קצת מרשה לעצמו לחפש אפשרויות אחרות חוץ מרוסיה. בלארוס פתאום לא הצטרפה לעמדה הרוסית בכל מיני סוגיות בינלאומיות, והתחילה להדגיש את הייחודיות של העם הבלארוסי והשפה הבלארוסית, שלא כולם (ובפרט לא ממשלת רוסיה) מסכימים שהם בכלל ראויים להיחשב עם נפרד, אלא רואים בהם רוסים לכל דבר.

כצפוי, העסק הסתבך עם המהפכה האוקראינית. עושה רושם שלוקשנקו לא אוהב את הרעיון שרוסיה תתחיל לבלוע שטחים ממדינות שכנות, ושברור לו שהמדינה שלו היא מועמדת טבעית להיות הבאה בתור, והוא הקפיד להביע סולידריות עם האוקראינים ונמנע מהכרה בסיפוח חצי האי קרים לרוסיה. מצד שני, ידידות גדולה עם המערב אין לו. באירופה רואים בו דיקטטור ולא ממש משתוקקים, לפחות לא בגלוי, לספק לו את התמיכה הצבאית והכלכלית שהוא יצטרך אם ירצה להפסיק את התלות ברוסיה. זה יוצר לו מצב לא פשוט.

ועכשיו, יכול להיות שמגיע רגע האמת. הפגנות נגד המשטר מתנהלות בשבועות האחרונים, בעיקר אחרי הטלת מס חדש שנתפס כנסיון לפגוע באזרחים עצמאיים מדי. מדינה כמו בלארוס רגילה בעיקרון לדכא הפגנות בלי יותר מדי דאגות, אבל לא ברור אם זה עדיין יהיה קל כל־כך – התדרדרות היחסים עם רוסיה אומרת שאולי ממשלת רוסיה תתפתה להפוך את בלארוס לעוד מזרח אוקראינה, ולמצוא דרך להשתלט על המדינה דרך סוכנים מקומיים. המערב מצד שני, שמאוד לא אוהב את הרעיון של בלארוס בשליטה רוסית, אולי ינסה לעורר שם "מהפכה כתומה" משלו שסוף סוף תפיל את מה שהם רואים בתור הפיסה החסרה האחרונה לאידיליה של אירופה הדמוקרטית, ולא פחות חשוב – תחזק מאוד את המעמד שלהם לקראת עימות אפשרי מול רוסיה, אפשרות שמדברים עליה יותר ויותר בשנים האחרונות, ומטרידה במיוחד את שכנותיה של בלארוס, פולין והמדינות הבלטיות.

כל זה יוצר פוטנציאל נפיץ מאוד באזור. אם באמת יתחיל שם "תרחיש אוקראיני" כזה או אחר, זה יכול להיגמר טוב עם חיזוק הדמוקרטיה בעוד מדינה קומוניסטית לשעבר, אבל זה גם יכול להיגמר רע מאוד. החל מכישלון נוסף של הדמוקרטיות האירופיות להגן על עצמן, עד לתרחיש קיצוני במיוחד שבו עימות כזה בעצם מתחיל את המלחמה שכולם פוחדים ממנה בין רוסיה ונאט"ו – תרחיש מאוד לא סביר (קשה להאמין שהרוסים חושבים שהם יכולים לנצח בעימות כזה), אבל לא בלתי אפשרי. מה שבטוח, זה יחזק את הנוכחות של "השד הרוסי" בדיוני הביטחון האירופאיים, ואולי יביא להמשך עלייתה של פולין (לטוב ולרע) בתור מנהיגה אלטרנטיבית של אירופה, כשהיא יותר ויותר מצטיירת בתור הכוח החזק והאסרטיבי שעומד (לצד ארה"ב) מול רוסיה, בזמן שמנהיגים באיחוד האירופי ובגרמניה מדברים יותר ויותר על צבא כאילו זה איזה רעיון מהעבר שכבר לאף אחד אין כוח אליו. נראה לי שבמזרח אירופה, ככל שהצבא הרוסי ימשיך להפוך ליותר ויותר פעיל בעולם, יתייחסו לגרמניה פחות ופחות ברצינות ולפולין יותר ויותר. אפילו בשבדיה החזירו ממש לאחרונה את גיוס החובה (כן, בשבדיה) ומדברים על הסכנה הרוסית.

כדאי להישאר עם עין פקוחה לכיוון. על ישראל לא נראה לי שזה משפיע יותר מדי, עדיף כרגיל להשתדל לשמור על יחסים טובים עם כל הצדדים, אבל לצרות שיתחילו שם עלולות להיות השלכות כל־כך גדולות על המערכת הבינלאומית, שגם לישראל זה עוד יהיה רלוונטי בעתיד. כמובן, יכול להיות גם שהכול יירגע בשבועות הקרובים ובלארוס תחזור לפחות לעוד כמה שנים להיות דיקטטורה שקטה ומנומסת שלא מייצרת שום כותרות.

[1] בעברית נהוג לקרוא לו לוקשנקו, באנגלית אני מתרשם שככל שהכותב מכיר יותר את בלארוס, כך יש יותר סיכוי שהוא יקרא לו "לוקשנקה". אם מישהו מהקוראים מתמצא בשפות סלאביות, אשמח לשמוע איזה איות מתאים יותר לדעתכם.

21 מחשבות על “בבלארוס מסתכלים על אוקראינה

 1. האם אין גיוס הצבא סממן לחשש מפני הבאות? לו האיחוד האירופאי היה חזק ואיתן ולא מראה סימני התפרקות האם המדינות היו חוששות לעתיד מבחינה בטחונית או סומכות על נאטו ועל האחדות? זהו נושא שבמריבות הכלכליות האירופאיות ובברקסיט לא מרבים להעלות כי איש לא ציפה למלחמות יותר. יתכן שהתפרקות הגוש האירופאי תתכן רק במצב של שלום עולמי?

  קשה להאמין שהמערב יוכל להשפיע יותר מדי על מדינה קרובה לרוסיה. נראה שהכלכלה שלה היתה טובה כשהיא היתה קשורה לברית המועצות וקשרים כלכלים עם רוסיה יטיבו אתה.

  [1] שם משפחה סלאבי משתנה בין זכר או נקבה. זכר נגמר ב O נקבה ב A, האמא שלו תהיה לוקשנקה הוא יהיה לוקשנקו. זה איננו ברשימת שמות משפחה בלורוסים מקובלים. בעתונות סלאבית ( בלארוסיה דאיג'סט) זה נכתב כ לוקשנקה.
  "שלטונות ברית המועצות ערכו במהלך המאה העשרים מספר רפורמות בשפה, כדי לקרב את אוצר המילים שלה, את הגייתה ואת אופן כתיבתה לאלה של הרוסית, וזה בניגוד להגייה המסורתית" נראה שיש הגיות שנובעות מכתיבה בלטינית קירילית ולאחרונה על פי ספר הדיקדוק הבלורוסי מ 1933 שקדם לשינויים.

  אהבתי

  • אם האיחוד היה חזק אז הדאגות האלה היו יכולות לקרות ברמת האיחוד ולא ברמת המדינות, אבל בכל מקרה מה שהתחיל את הדאגות האלה היה לדעתי המלחמה באוקראינה ושאר סימנים לתוקפנות רוסית. והעובדה שלארצות־הברית מתחילה להימאס הגישה המערב־אירופית של "נסמוך על ארה"ב שתגן עלינו, ובינתיים נשמיץ אותה שהיא תוקפנית מדי" החמירה את העניין במיוחד. התפרקות הגוש האירופאי היא לדעתי תהליך סביר בכל מקרה, אבל סביר עוד יותר במצב של מתיחות ביטחונית שתדגיש את חוסר האונים של הכוחות הדומיננטיים באיחוד.

   לגבי הכלכלה הבלארוסית – אני לא מומחה לעניין, אבל לא נראה לי שאפשר להגיד עליה שהכלכלה שלה הייתה טובה… אולי "טובה" יחסית למדינה קומוניסטית. נראה לי שכשהם מסתכלים על שכניהם הליטאים או הפולנים הם לא מרגישים עשירים במיוחד. בכל מקרה, מה שכנראה התחיל את כל העניין היה שקריסת כלכלת הנפט והגז הרוסית גרמה לכך שרוסיה כבר לא יכלה לסבסד את הכלכלה הבלארוסית יותר בתמורה לנאמנות. כלכלה שנשענת על מקור אחד יכולה להיראות טוב בטווח הקצר, אבל זו לא השקעה מומלצת. נראה לי שהם יכולים להתחיל תהליך ארוך וכואב של התקרבות למערב, זה יכול להיות קשה לכמה שנים אבל בסופו של דבר לכל שאר מדינות ברית־המועצות לשעבר זה השתלם.

   תודה על ההערה הלשונית.

   אהבתי

  • הבנתי , אהבתי …
   אבל אם להיות פרגמטים צריך לשבור את הקרח עם משהו …
   ורושל רושל ומשחקי הכס עושים את הכי טוב.
   המיוחד ש
   Winter is coming.

   אהבתי

 2. מס על פארזיטים זו לא דרישה מוגזמת הרי לא מעט מקבלים מהמדינה שרותים ולא משלמים מס בתמורה.

  אהבתי

  • אתה מכיר את הפרטים במקרה הספציפי הזה? אני לא מתמצא יותר מדי, אבל ממה שהבנתי מדובר בפועל על מס לעצמאיים, בנוסף למסים אחרים שהם ממילא משלמים. אולי אני טועה.

   אהבתי

  • המס בסך 250 דולר בערך על כל אזרח שעובד פחות מ 183 ימי עבודה בשנה כדי לאזן את חוסר תשלום המס שלו במשך 183 יום או יותר.
   הורים למשפחות בנות שלושה ילדים ומעלה, סטודנטים ופנסיונרים פתורים מהמס. אדם שיתחמק מתשלום המס יחוייב בשרות לחברה ( קומיוניטי סרביס)
   מאחר והמדינה כבר שנתיים במיתון זה מעורר תרעומת. 2000 אנשים יצאו להפגנות בבירה, המספר הגדול ביותר של מפגינים מזה 6 שנים. זהו מספר שמרמז על מציאות.
   מי ששילם את המס ב 2016 יקבל החזר ב 2017 אם ימצא עבודה.
   רק 50 אלף מתוך 470 אלף איש חייבים שילמו. השכר הממוצע בבלורוסיה באמצע 2014 היה 630$ לחודש, בתחילת 2017 רק $380
   הביטוי פאראסיט מקובע בחוק ושייך לתקופה בה זה נחשב קרימינלי, כל בעל יכולת אמור לתרום להקמת החברה האוטופית הקומוניסטית.

   אהבתי

   • לא מצאתי התיחסות לעצמאיים ולכן יתכן שזה איננו נסיון לצמצם יוזמה פרטית

    אהבתי

   • תודה על ההסבר, מעניין לשמוע. נשמע קצת מוזר, אני יכול להבין למה אנשים יכעסו על דבר כזה. אבל בסופו של דבר אני מניח שזה תלוי במדינה. מי שמרוצה מהמדינה שלו כנראה לא היה מפגין על משהו כזה, מי שמפגין כנראה שממילא היה עם בטן מלאה על הממשלה.

    אהבתי

 3. 25% מתושבי מערב אירופה יסכימו להשתתף במלחמה להגנת ארצם, רק 13% מהגרמנים יסכימו. תושבי המדינות המוסלמיות לעומת זאת מראים נכונות גדולה יותר. 78% מהמוסלמים (לפחות טוענים) ילחמו עבור מולדתם.

  http://gallup-international.bg/en/Publications/2015/220-WIN-Gallup-International%E2%80%99s-global-survey-shows-three-in-five-willing-to-fight-for-their-country

  אהבתי

  • מעניין מאוד! לא מפתיע אותי שפינלנד במקום הראשון באירופה, קצת יותר מפתיע ששבדיה במקום כל־כך גבוה. מצד שני, אולי זה מבטא פחות מוכנות צבאית ויותר דיבורים ורהבתנות. הרי באילו מהמדינות האלה באמת נלחמים היטב? באפגניסתאן אומרים אחוז גבוה שהם יילחמו להגנת הארץ, בפועל רובם עסוקים בלהילחם אחד נגד השני תוך הריסת הארץ. ומצד שני, אם מישהו יפלוש לגרמניה או לצ'כיה או ליפן, האם באמת כל־כך מעט יילחמו בפולשים? לדעתי הם יילחמו ופשוט ינסחו את זה אחרת. אולי המונח "להילחם למען הארץ" הוא פשוט ניסוח שקולע לטעם של מדינות מסוימות ולא של אחרות.

   אהבתי

 4. יומיים לפני הבחירות בהולנד מפלגתו של חירט וילדרס שהובילה פחות או יותר לכל אורך הדרך נמצאת בשוויון עם מפלגתו של ראש הממשלה הנוכחי שכנראה ישמור על מקומו והמצב הקיים. לא תהיה מהפכה שם.

  עמנואל מקרון מוביל לראשונה על מרי לפאן בסיבוב הראשון בצרפת

  כנראה שהימין הקיצוני לא יחזק את כוחו באירופה בצורה משמעותית הפעם.

  אהבתי

 5. כן, נראה כאילו הם קצת משתפנים ברגע האחרון (ולא עזרה התנהלות קצת אדישה של וילדרס בשבועות האחרונים). אני מקווה לכתוב רשומה מלאה בנושא היום או מחר.

  אהבתי

 6. בנוגע לסקר גאלופ – מסקרן אותי מהו המתאם בין הנכונות להילחם למען ארצך לבין מספר ילדים לאישה.
  נדמה לי שהמדינות שהובסו קשות במלחמת העולם השניה (בעיקר גרמניה ויפן), אבדו הן את הנכונות להגן על ארצם והן את הרצון להמשיך את עצמם. מעין נכונות להתאבדות לאומית.

  המוסלמים, בקיצוניות השנייה, חזקים מדי גם בריבוי הטבעי וגם בנכונות להילחם. אולי, כשאחוז הגברים הצעירים באוכלוסייה יפחת משמעותית גם במדינות המוסלמיות, ואוכלוסייתם "תאפיר" (בדומה למצב במערב אירופה וביפן) גם בקרבם תפחת הנכונות להילחם. מה שרומז שגאלופ הייתה אמורה "לנקות" את המשתנה המתערב של גיל חציוני במדינות השונות.

  אהבתי

  • הייתי מצפה למתאם משמעותי מעצם זה ששניהם כנראה הולכים ביחד עם פיתוח כלכלי נמוך. חבל שמדינות המפרץ לא מופיעות בסקר – מסקרן אותי לדעת עד כמה מעוניינים הסעודים או הקטרים להילחם.

   בכל מקרה, לדעתי ההשוואה לגרמניה ויפן מעניינת – אולי בסופו של דבר ערימת הכשלונות הצבאיים של המדינות המוסלמיות תהפוך לכל־כך גבוהה, שהם יישברו וימאסו בגישה הלוחמנית. בינתיים לא רואים את זה באופק.

   Liked by 1 person

 7. מסקרן אותי איך הקונפליקט המסלים ביחסי טורקיה – הולנד, והמהומות ברוטרדם, ישפיעו על הבחירות בהולנד ביום רביעי. האם זו מקבילה לפיגוע טרור ענקי יומים לפני בחירות בישראל?

  מצד אחד, הן חיזוק לטענת וילדרס שאוכלוסייה מוסלמית גדולה במדינה מזמינה צרות ומהומות, ויש להקדים תרופה למכה.
  מצד שני, מפלגת השלטון ההולנדית הנוכחית מוכיחה למצביעים שגם היא מסוגלת לנקוט ביד קשה כשיש בכך צורך. גם התנהגות גרמניה כלפי ארדואן אולי מוכיחה למצביעים ההולנדים שלא הכל באיחוד האירופי הוא רקוב, רכרוכי וכנוע.
  מצד שלישי, סביר שאחוז ההצבעה למפלגות השמאל, שמבחינתן המוסלמים הם אזרחים רצויים ומתנגדים לעמדת הממשלה כלפי ארדואן, אולי יהיה גבוה מאוד. (אבל אולי הם יחושו נבוכים ומבולבלים וישארו בבית)

  אהבתי

  • כתבתי שתי רשומות חדשות לקראת הבחירות, הראשונה מביניהן מתייחסת לעניין הזה. בגדול, נראה לי שמפלגת השלטון תהיה המרוויחה מהעניין, היא זכתה לתמיכה מקיר לקיר על העמידה שלה מול ארדואן, כולל ממפלגות השמאל. עד כמה שבשמאל אוהבים תמיכה וקבלה למהגרים המוסלמים, ארדואן לא פופולרי אפילו אצלם והעניין האחרון נתפס כחוצפה אצל כולם חוץ מהתורכים המסורים ביותר (ואפילו המפלגה של אלה לא בהכרח תרוויח, כמו שכתבתי ברשומה).

   אהבתי

 8. לגבי הסקר, יש להתבונן על המצב החברתי והכלכלי של כל מדינה לאורך דורות אחדים.
  במדינות מפותחות האזרחים מוכנים להלחם כשאין להם כבר מה להפסיד, זה לא הכלל במדינות מתפתחות שם עקרונות משחקים תפקיד גדול (משום כך הטענה של שמעון פרס שצריך לתת לפלסטינאים, כדי שיהיה להם מה להפסיד ויתפשרו, אינה תופסת)

  לטענת הסקר צעירים בגיל 18-34 מגלים את הנכונות הגדולה ביותר להלחם, או אם לצטט את שי, את הנכונות הגדולה ביותר להתרברב. מאחר והמוסלמים מתרבים הם לא יאפירו ולא תפחת בקרבם הנכונות להילחם. במדינות אירופה המבוגרים חוו את תוצאות מלחמת העולם השניה ויתכן שלכן הם פחות לוחמניים, מדינות מוסלמיות לא נפגעו קשות ממלחמת העולם ומכיון שמבוגרים מאפירים נוטים להיות שמרנים יותר ודתיים יותר המבוגרים שלהם אף יקצינו. אי אפשר לגזור גזירה שווה על כולם.

  Liked by 1 person

 9. ברוסית לוקשנקו, וזה נהגה כמעט כמו לוקשנקה
  בבלרוסית כבר כותבים לוקשנקה
  ברוסית o בהברה בלתי מוטעמת נהגה כ- a או קרוב לזה, בבלרוסית התהליך הושלם ואפילו כותבים a במקרים שבהם במילה המקבילה ברוסית יש o

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s