לקט חדשות 01/06/2017

לקט דברים מעניינים מרחבי העולם מהשבוע האחרון, בדגש על דברים שלא הגיעו לתקשורת דוברת העברית. כולכם מוזמנים לצרף בהערות דברים מעניינים שקראתם אתם.

 • הפיליפינים: ממשיך הקרב על העיר מראווי. המחבלים עדיין מתבצרים בעיר, הצבא תוקף ומפציץ, ומשטר צבאי עדיין בתוקף. מניין ההרוגים כבר תלת ספרתי. אפילו מחתרות חמושות אחרות (בדלנים וקומוניסטים) שעדיין עקרונית נלחמות נגד הממשלה, הודיעו שישתפו פעולה עם הממשלה בתקיפת המחבלים.
 • הולנד: הניסיון להקים קואליצית ליברלים, נוצרים־דמוקרטים, דמוקרטים 66 והאיחוד הנוצרי לא הלך (החילונות העקשנית של ד66 והדתיות העקשנית של האיחוד הנוצרי לא מסתדרים טוב ביחד), וכרגע המצב נראה די תקוע ומיואש. האפשרויות המדוברות כרגע הן או שמישהו יישבר והקואליציה הזאת, או עם השמאל הירוק, תקום בכל זאת, או שימצאו איזו דרך לשכנע מפלגת שמאל אחרת להיכנס, או שתקום ממשלת מיעוט (מצב אפשרי אבל בעייתי), או אפילו בחירות חדשות – למרות שהסקרים כרגע מראים שלו היו עכשיו בחירות, התוצאות היו די זהות. (הקישורים בהולנדית)
 • קשמיר: כמעט שנה אחרי שחיסלו את אחד ממנהיגי הבדלנים האיסלאמיסטיים, הצבא ההודי מחסל את יורשו. על פי הדיווחים מתחיל מאבק ירושה על מי יהיה המנהיג הבא.
 • מיאנמר: הארגון הבודהיסטי־לאומני מָא בָּא תָּא, שמואשם לעתים קרובות בהסתה נגד מוסלמים, מודיע על כוונה להקים מפלגה. בראיון לעיתון אירוואדי, אחד ממנהיגי התנועה טוען שיש להם 10 מיליון חברים ברחבי המדינה.
 • מרוקו: אחרי כמה חודשים של הפגנות אנטי־ממשלתיות באזור הריף בצפון, כולל הנפת דגלים אמאזירֿיים, המשטרה עצרה את מנהיג תנועת המחאה נאסר זפזפי. קשה לי להאמין שיש לזה יותר מדי משמעות, אבל התקשורת דוברת הצרפתית מתעסקת בזה קצת. (הקישור בצרפתית)
 • ישראל־סעודיה: מאמר באל־מוניטור מצטט טענות די מוזרות של "מקור בבית המלוכה הסעודי" על קשרים הולכים ומתהדקים בין ישראל וסעודיה, על רקע העברת האיים בים סוף ממצרים לסעודיה. לא שלא שמענו דברים בנושא בעבר, אבל זה לדעתי עולה דרגה יחסית למה שבדרך־כלל אומרים.
 • איטליה־איראן: תחקיר מעניין של ל'אספרסו על איך חברה איטלקית עם קשרים במאפיה הנפוליטנית מכרה נשק לאיראן, דרך "מוכר שטיחים" איראני תושב נאפולי ומקורב לחיזבאללה, תוך עקיפת הסנקציות הבינלאומיות. (הקישור באיטלקית)

13 מחשבות על “לקט חדשות 01/06/2017

 1. ניתוח מעניין של תוצאות ועידת G7
  מערכת היחסים בין טראמפ, האיחוד האירופי (ובעיקר מרקל ומקרון) ופוטין.
  מוקד השינוי – האימה והחלחלה של האירופים מטראמפ ומדרישותיו.
  מקרון נתפס כתקווה הגדולה של האיחוד האירופי להשתחרר מתלותו בארה'ב ולהפוך לעצמאי. גם במחיר התקרבות לפוטין.

  It’s always enlightening to remember that the Philosopher King, as Plato conceived it, was not exactly a democrat. After all, Plato considered “the people” as something like a “huge beast,” filled with irrational passions, and unworthy of comparison with the demonstrative knowledge espoused by a lover of ideas.

  Macron’s unbridled – Platonic? – ambition should not be underestimated. Putin, a master of cunning, did detect it in Versailles. Trump tried to charm him, calling Macron “my guy” in the presidential race. Macron, described by his circle as supremely confident, is sure he may be able to charm/bend Merkel – arguably a decaying quantity – into a “Leader of the West” Philosopher King role.

  No wonder Macron is an EU superstar. He is seen as a savior because he embodies their ultimate wishful thinking that one day, inside the EU, inside the UN, in the G7, and even in Nato, globalized Europeans will be undivided on defense, trade, foreign policy – and their own interests.

  http://www.atimes.com/article/putin-trump-guy-macron/

  אהבתי

  • תודה. אם אין קואליציה סבירה, אז או שמקימים ממשלת מיעוט, או שהולכים לבחירות חדשות. ממשלת מיעוט (ליברלים, נוצרים־דמוקרטים, דמוקרטים 66) כנראה לא יהיה קשה להקים – עושה רושם שהרבה מפלגות פשוט לא רוצות להיות בקואליציה כרגע, אז הן ישמחו לאפשר לשלוש האלה להקים ממשלה ו"ללכלך את הידיים" בזמן שהן יושבות באופוזיציה ומספרות למצביעים שלהן כמה הן טהורות. השאלה היא אם ירצו להקים. אולי הליברלים והנוצרים־דמוקרטים יסתדרו עם זה, אבל פרשנים מעריכים שדמוקרטים 66 מאוד לא רוצים למצוא את עצמם לבד בממשלה בלי אף מפלגת שמאל – הם דואגים שהם ייאלצו להתפשר על כל מיני דברים עם הימין בזמן שמפלגות השמאל יישבו באופוזיציה וישאבו להם את המצביעים הכועסים. זו גם הסיבה שהם מאוד רוצים להמשיך לנסות להכניס את השמאל הירוק לקואליציה.

   החלופה היחידה לזה היא בחירות חדשות, אבל זה ייקח עוד זמן. המערכת הפוליטית בהולנד מוכנה לקבל תקופה די ארוכה של בזבוזי זמן בהקמת ממשלה. כמו שאמרתי, כרגע הסקרים לא צופים שינויים משמעותיים במקרה של בחירות חדשות, אבל נראה אם זה באמת יקרה, אולי מפלגות מסוימות יואשמו שהן גרמו למשבר. מצד שני, עם מצב התקשורת כיום, סביר להניח שכל צד ימצא דרך להסביר למה המפלגה שלו עשתה הכול היטב והמפלגות האחרות אשמות.

   אהבתי

 2. פוטין איים שאם שבדיה תצטרף לנאטו (נכון להיום שבדיה ופילנד אינן בנאטו) רוסיה תאלץ לשקול צעדים להפחתת / לחיסול האיום עליה. בכיר רוסי הוסיף שרוסיה תשקול צעדים צבאיים נגד שבדיה.
  .
  איני משוכנעת שחלק מהמגיבים על הכתבה אינם מגיבים בתשלום של רוסיה.

  http://www.newsweek.com/vladimir-putin-vows-eliminate-nato-threat-sweden-joins-619486

  נראה שלתביעתו, הצודקת בעיני, של טראמפ מחברי נאטו למלא את חלקן בהוצאות נאטו, עלולה ליצור שרשרת ארוכה של תוצאות לא צפויות.
  שבדיה ופילנד כנראה מצטרפות בכך לפולין ולמדינות הבלטיות. המדינות המודאגות קשות מהשלכות הפרנויה הרוסית מהצבת טילים בסמוך לגבולה.

  ############################################

  מאוד אשמח למידע רלוונטי ו/או לדיון בנושא הבחירות המתקרבות בבריטניה.

  כישראלית וכיהודיה, הרעיון שלג'רמי קורביין יש סיכויים לא זניחים לנצח את תרזה מאיי – מחריד אותי. אוהד ארגוני טרור כמו חמאס וחיזבאללה, ומגבה אנטישמים במפלגתו ומטפחם, הוא הדבר האחרון שישראל זקוקה לו.
  אבל אפילו כשאני מנסה להתעלם מנקודת המבט הישראלית יהודית שלי – אני לא מסוגלת להבין איך כמחצית מהאנגלים יהיו מסוגלים להעדיף את הפוליטיקאי הקיצוני והרדיקלי הזה על פוליטיקאית שפויה, אחראית ומנוסה. אשמח להבין יותר אתהמתרחש בממלכה.

  אהבתי

  • עקרונית אני משתדל להשקיע יותר זמן במדינות שפחות מוכרות לתקשורת הישראלית, אז מומחה לבריטניה אני לא עומד להיות בקרוב. מה שכן, עד כמה שאני יודע, למרות העלייה האחרונה בסקרים שאכן נראית לי מוזרה ומטרידה, עדיין רוב הסקרים ממקמים את השמרנים והלייבור בערך באותו ההפרש מהבחירות הקודמות. הכותרות הקיצוניות ביותר שאני ראיתי מדברות על סקר אחד שצפה רוב לא־מוחלט לשמרנים, מה שיאפשר תאורטית ממשלת מיעוט של הלייבור בתמיכת לאומנים סקוטיים, בלי ספק בתמורה למשאל עם נוסף על עצמאות סקוטלנד. הייתי אומר שהבחירות האחרונות שם ובמקומות אחרים הזכירו לנו שסקרים צריך לקחת בעירבון מוגבל (בטח במדינה עם שיטת בחירות איזורית שמסבכת את העניינים), אז בואי נחכה לתוצאות הממשיות.

   לגבי איך מישהו מוכן להעדיף פוליטיקאי קיצוני על פוליטיקאית אחראית ומנוסה – נראה לי שראינו כבר מספיק כאלה ברחבי העולם כדי שלא נצטרך להיות מופתעים. אני מניח שאלה שאינם מרקסיסטים (קהל היעד הטבעי של קורבין, ויש לא מעט כאלה בבריטניה כמו בכל מדינה מערבית) מצביעים בעיקר נגד השמרנים, שנתפסים אצל הרבה אנשים כאיזה אויב ותיק של הקידמה וזכויות האדם.

   אהבתי

 3. כתבה מאוד מאוד ארוכה, אבל בעברית, המנסה לענות על השאלה מיהו דוטרטה ולאן מועדות פני הפיליפינים. כולל קשריו עם סין, עם ארה'ב (המעצמה הקולוניאלית לשעבר של הפיליפינים), עם הקהילה היהודית ועם ישראל.

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/880/235.html?hp=1&cat=666&loc=5

  Liked by 1 person

 4. הרושם שאני מקבל לאחרונה הוא שאיטליה על סף התמוטטות פיננסית. ספק אם הממשלה תוכל לחלץ את הבנקים הקטנים מפשיטת רגל ויתכן שממשלת איטליה עצמה לא תוכל לעמוד בהתחייבויות ותפשוט את הרגל. מחירי הבתים יורדים האבטלה עולה בקצב גדול.

  אהבתי

  • זה בהחלט רושם נפוץ… אני לא מספיק מתמצא בשביל להגיד עד כמה סבירה פשיטת רגל, אבל מהאווירה שאני רואה שם נראה כאילו האיטלקים כבר מצפים לזה.

   אהבתי

 5. ספינת מלחמה רוסית מבקרת בהונג קונג לראשונה בהיסטוריה המודרנית.
  למרות שביקורים של הצי האמריקאי שגרתיים בהונג קונג, לאחרונה בשל המתיחות בין סין לארה"ב בשל הסכסוך על האיים המלאכותים שבונה סין בים סין הדרומי, ביקור הצי האמריקאי סורב. ספינת המלחמה הרוסית מבקרת לאחר סבוב הופעות בויאטנם דרום קוריאה והפיליפינים. זוהי הכרזה על חיזוק הקשרים והאינטרסים בין סין לרוסיה.

  http://www.scmp.com/news/china/diplomacy-defence/article/2096988/russian-warships-visit-hong-kong-first-time-boost

  אהבתי

 6. מאוריציוס הודיעה אתמול שהיא מנתקת את יחסיה הדיפלומטיים עם קטאר.

  בהצהרה שפרסמה לשכתו של סגן ראש ממשלת מאוריציוס נאמר שהיא תומכת באמצעים שנקטו סעודיה ומדינות נוספות נגד קטאר.

  מאוריציוס הביעה את תמיכתה בצעד הזה של סעודיה המחזק את השלום הבינלאומי וציינה שההתפתחויות במזרח התיכון מעידות על מעורבותה של קטאר בטרור.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s