הערה קצרה – עימות לראשות העבודה והמשחק הפוליטי

הערה קצרה לגבי הבחירות למפלגת העבודה:

לפני כמה ימים ראיתי את העימות הגדול בין המועמדים. אני כותב הרבה על פוליטיקה במדינות אחרות, ואחד הדברים שאני מאוד מעריך הוא הנוכחות המשמעותית בהן של עימותים – הזדמנויות למנהיגים פוטנציאליים לדבר באופן ממשי על התוכניות שלהם, מעבר לצעקות בנות כמה דקות שהם יכולים לספק בראיונות רגילים. מהבחינה הזאת אני מברך את מפלגת העבודה על ההחלטה ומקווה שנראה דברים כאלה לעתים קרובות יותר בפוליטיקה הישראלית.

זה לגבי עיקרון העימות. לגבי המימוש, זה קצת פחות מלהיב. מעבר לחיקוי ביבי המביך שהם החליטו משום מה לכלול שם, שימו לב לשאלות שנשאלו שם: איך תגרמו למפלגת העבודה לנצח. מה ישפר את הסיכויים. איך להגיע לקהלים חדשים. כל השאלות, ללא יוצא מן הכלל, התייחסו לראשות המפלגה כאילו מדובר בייצוג קבוצה באיזשהו משחק אסטרטגיה, כשהמטרה היחידה היא לנצח. אפילו לא שאלה אחת ניסתה למצוא איזשהו חזון של כל מתמודד לאופן ניהול המדינה, איך הם יפעלו בעניין הסכסוך המדיני, איך הם ינהלו את הכלכלה, מה דעתם על חוק ההסדרים. למרבה הצער, זו נקודה שבה התרבות הפוליטית הישראלית עדיין צריכה להשתפר.

אז בזמן שנקווה ליותר עימותים בעתיד, נקווה גם שהעימותים האלה יעסקו בפוליטיקה כמו שהיא צריכה להיות – ניהול המדינה. לא פוליטיקה כמו שהיא נראית ממבט ילדותי, כמו איזושהי תחרות פופולריות שצריך לנצח בה. אם אין לראש מפלגת העבודה מה להציע חוץ מלנצח בבחירות, אולי זה יכול להסביר למה הוא לא מצליח לנצח בבחירות.

3 מחשבות על “הערה קצרה – עימות לראשות העבודה והמשחק הפוליטי

 1. הסגנון הזה, של התנצחות והמנעות מהתרכזות בעקרונות ובהטווית דרך, קיים גם בארצות הברית, וגם במדינות עולם שלישי. באירופה כנראה שהוא קיים פחות. עדיין האנשים שם תרבותיים יותר. זוהי תוצאה של ההתפתחות של המידייה, היא מעודדת הטחת רפש ותחרותיות שלא על ידי שיפור עצמי.
  מצחיק, אפשר היה לצפות שכיום כשכל אחד מביע דעה ברבים יהיה סעור מוחות ויעלו רעיונות טובים יותר אבל בני אדם הם בני אדם ביסודם והם נוטים להכשיל מתמודדים אחרים במקום לעבוד על עצמם.

  אנחנו עומדים על סף שינוי גדול בדרך התרבות של העולם בכל התחומים וגם הפוליטיקה של 2017 שונה. למרות מה שבני אדם חושבים שהם רואים, דברים לא משתנים בהדרגה, הם משתנים בקפיצות, בעלית מדרגות ו ב 15 אלף השנים של התרבות האנושית עלית המדרגה לא היתה ליניארית אלא מהירה יותר. כמו הרבה דברים אחרים לא ניתן לצפות איך יראה העולם בעוד 100 שנים ואיך תראה הפוליטיקה. רק תרופה למחלת הסרטן המחורבנת לא ימצאו

  Liked by 1 person

 2. מצטערת על האיחור, אבל דווקא בחופשות יש משום מה הרבה פחות זמן פנוי

  א. לעתים אני צופה בעימותי בחירות כתוכנית בידור או כתוכנית ספורט, אך מאוד סקפטית לגבי יכולתם לתרום לביצוע החלטה מושכלת בקלפי. אין להערכתי כל מתאם בין הכישורים הנדרשים ל"ניצחון" בעימותי בחירות (כמו מראה מצודד המקרין ביטחון עצמי ונמרצות, יכולת לשלוף תשובה ניצחת בשברירי שניות וכד') לבין הכישורים הנדרשים להצלחה בתפקיד. העימותים עוזרים לרייטינג של ערוצי התקשורת בהם הם משודרים יותר מאשר לבוחרים המתלבטים איזה מועמד ימלא את התפקיד העתידי טוב יותר.

  ב. בעיני אין זה מקרי שמפלגת העבודה מתמקדת רק בסיכוי להביס את נתניהו, ומתעלמת מכל הנושאים האחרים. נראה לי שחברי מפלגה זו עדין אינם מסוגלים להשלים עם העובדה שהפסיקו להיות מפלגת שלטון. ליתר דיוק, הם התחמקו מהצורך לבצע חשבון נפש רציני בנוגע לסיבות העומק שבגללן הפסידו את השלטון, סרבו להפיק את הלקחים הנדרשים ולבצע את השינויים הקשים ההכרחיים. לפיכך, הם עדין חיים באשליה שאם רק ימצאו את האישיות המתאימה להנהיג את המפלגה – השלטון סוף כל סוף יוחזר להם.

  אהבתי

  • א. בעיני זו לא בעיה של עימותים, זו בעיה של עימותים גרועים. ולא רק שלהם, אלא גם של כלי התקשורת שמסקרים אותם. לא מעט פעמים נתקלתי בעימות בחירות שסוכם על־ידי העיתונות עם כותרות כמו "מועמד פלוני ניצח עם הביטחון העצמי והנמרצות שלו" ואותי זה עניין בערך כמו ביקורת על סרט שראיתי – כלומר, לא עניין. העימותים האלה סיפקו לי תובנות לגבי דעותיהם ואופיים של המתמודדים, גם אם מה שהעיתון קיבל מזה זה שטויות כאלה ואחרות.

   בעימות גרוע אין מנצחים, יש רק מפסידים. בעימות טוב אין מנצחים, אלא יש דעות שונות שמובעות על־ידי אנשים שונים. אם העיתון אחרי זה מכתיר מועמד כזה או אחר כ"מנצח" זו בעיה של העיתון, לא של העימות.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s