איך הפכה ישראל לסוגיה פוליטית בהולנד

מאמר שלי באתר "מידה" – מוזמנים לקרוא, ולהגיב שם או כאן. מקווה שעוד יש לכם תיאבון לפוליטיקה הולנדית, ולשמוע איך נראים דיונים על ישראל במדינות שלא תמיד מדברים עליהן.

http://mida.org.il/2017/07/29/לא-נלחמים-בטחנות-רוח-מדוע-ההולנדים-אוה/

14 מחשבות על “איך הפכה ישראל לסוגיה פוליטית בהולנד

 1. כתבה מעניינת.

  א. התופעה המוזרה, שלפיה המפלגות בהולנד נחלקות בהתאם ליחסן לסכסוך הישראלי פלסטיני במזרח התיכון, וכל אחת מהן בחרה בצד בו תתמוך והצד אותו תגנה, קיימת גם באירלנד.
  לכאורה לפחות, האירים הפרוטסנטים והאירים הקתולים שונאים זה את זה גם בשל העמדות המנוגדות שלהם בסכסוך המזרח תיכוני. הם אפילו מניפים את דגלי ישראל *או* את דגלי פלסטין בברים בהם הם נוהגים להיפגש. תופעה שהזכירה לי אסוציאטיבית מפגשי אוהדים של קבוצות ספורט יריבות.

  ב. כתבת "עדיין, אנטישמיות הייתה נפוצה והיחס ליהודים ההולנדים המעטים ששרדו את השואה היה מסויג. רק בשנות השישים המצב השתנה, כשהחלו להתפרסם הפרטים האמיתיים על השואה. מאותו זמן התחלפה האנטישמיות בתמיכה נלהבת בישראל. פרינס תולה אותה חלקית ברגשות האשמה הכבדים של ההולנדים, גם על החורבן המוחלט של יהדות הולנד בשואה, ואולי על סוג של שביעות רצון נסתרת על כך שהמיעוט הבעייתי הזה עזב אותם והקים מדינה משלו …"

  לתפיסתי, בכל מקום בו האנטישמיות הייתה נפוצה – היא מעולם לא תעלם. לכל היותר, הביטוי הפומבי הגלוי שלה ירד למחתרת, והאנטישמיות תתבטא בדרכים עקיפות יותר.
  בתקופת מלחמת העולם השנייה אחוז גבוה מאוד מההולנדים תמך באידיאולוגיה של המפלגה הנאצית (ואפילו עזר לגרמנים לכבוש את הולנד). למיטב זכרוני (= איני בטוחה בפרטים) בתקופת מלחה'ע השניה כ- 100,000 הולנדים אפילו התנדבו לעזור לצבא הנאצי לנצח את אויביו.

  בכל מקרה, התיאור של היחס ליהודים ההולנדים ששרדו את השואה כמסויג – נע בין הטעייה וטיוח המציאות לבין לשון ההמעטה של המאה.
  שורדי מחנות הריכוז נדרשו להביא המוני מסמכים שיוכיחו שהם אכן בעלי הרכוש שנבזז ע'י שכניהם ועובדיהם בתקופת שביים. אלו שהצליחו להביא את כל המסמכים הנדרשים (יהודים רבים פשוט הרימו ידים, ויתרו על רכוש משפחתם, והיגרו לישראל או לצפון אמריקה) – נתבעו ע'י שלטונות הולנד לשלם עבורו את כל המיסים עבור השנים בהם שהו במחנות ריכוז.
  חמור מכך, היחס של ההולנדים לילדים שהוחבאו בבתי משפחות נוצריות, כאשר אחד מהוריהם או קרוב משפחה אחר – ניסה לאתרם ולהשיבם למשפחתם או לבני עמם. ההולנדים עשו כמעט כל מה שיכלו בכדי למנוע את איתור הילדים היהודים או את הוצאתם מהמשפחות הנוצריות ומסירתם לבני משפחתם היהודים

  ג. כתבת "כמו במדינות רבות, החלפת התמונות של החקלאים מהקיבוצים בתמונות של טנקים וכיבושים לא סייעה לתדמיתה של ישראל. באותה מהירות שבה הופיעה התמיכה בישראל, היא התחלפה בחשדנות … אותו תהליך של המרת האהדה לקורבנות השואה בסלידה מהישראלים החזקים התרחש בכל מקום …"
  _________________________'

  נדמה לי שהבעייה היא החלפת התמונות של ה*ישראלים* בתמונות של *יהודים*.
  תמונת הקיבוצניקית במכנסים קצרות עם נשק, או תמונת בעל הבלורית והחיוך שקוטף תפוזים או עגבניות, היא תמונה של "ישראלי". מעין זן אירופי חדש של בני אדם.
  תמונת יהודים חרדים ההולכים לכותל ו/או תמונות המתנחלים עם הכיפה הסרוגה הגדולה והנשק – מדגישות שהישראלים הם בעצם אותם יהודים שנואים משכבר הימים.

  הפיצול החד הזהו בין היהודים לבין הישראלים מאפיין מפלגות ימין אירופיות רבות. הם שונאים את היהודים הדתיים ו/או את היהודים "השמאלנים' / ליברליים' שחיים בארצותיהם, אך מאוהבים בישראלים.
  במפלגות השמאל תמונה הפוכה. הם מחבקים את היהודים הליברלים (בעיקר אם הם מביעים את התנגדותם למדיניות ממשלת ישראל) אך סולדים מהישראליים.

  אהבתי

  • א. תודה – מעניין, ובמידה מסוימת לא מפתיע. אני מניח שזה גם מתחבר לפרו־ישראליות המסורתית של האנגלים מול האנטי־ישראליות המסורתית של האירים.
   ב. אני מודה שאני לא מומחה לעניין, המשפט שאת מצטטת לקוח מדבריו של פרינס.
   ג. לגבי הימין והשמאל – לא הייתי מנסח את זה ככה. לתפיסתי, הימין האירופי אוהב את בני הלאום שלו שחיים אצלו, סולד מבני לאומים אחרים שחיים אצלו, ונייטרלי לגבי בני לאומים אחרים שחיים במדינותיהם. לכן הם לא אוהבים את היהודים שאצלם שמתעקשים לראות בעצמם בני לאום אחר אבל עדיין לחיות אצלם במדינה, ומצד שני מול הישראלים אין להם טענות כי הם חיים רחוק בשטח שלהם, ולפעמים הם גם אוהבים אותם בעקבות אפקט "האויב של האויב שלי". לגבי השמאל – האנטישמיות של השמאל האוניברסליסטי של היום, לתפיסתי, נגזרת מאובססיית הקורבנוּת שלהם. הם שונאים את החזקים ואוהבים את החלשים. הם יכולים לאהוב את היהודים שאצלם במדינה כל עוד הם כנועים ומדוכאים, או לחילופין משתתפים במשחק שלהם ושונאים את ישראל החזקה. את ישראל הם לא יכולים שלא לשנוא כי היא מתעקשת לא להיות קורבן. אני לא חושב שזה עניין של איזושהי אנטישמיות נצחית, כי אני רואה את אותה התופעה בדיוק ביחס של השמאל הנ"ל למדינות אחרות שמסרבות לשחק את משחק הקורבנוּת הזה – הודו, פולין, הפיליפינים וכו'.

   גם לגבי הקיבוצניק עם הנשק לא נראה לי שאני מסכים – בשמאל האירופי שונאים נשק, לא משנה מאיפה הוא מגיע. לפעמים מוכנים לסבול אותו אם הוא מכוון בשם מטרה אנטי־מערבית מספיק, אבל לא יותר מזה. גם את הצבאות של עצמם הם שונאים.

   אהבתי

 2. ג. קיבוצניק עם נשק אכן יתפס כחזק המרושע, הנוהג לסעוד את ליבו מדי בוקר בילדים פלסטינאים אומללים (או, לכל הפחות, להשתמש בדמם לאפיית מצות בפסח).
  אבל קיבוצניקית יפה עם מכנסים קצרצרים ונשק – היא סקסית.

  אני מסכימה עמך שהשנאה העזה של הקואליציה האדומה – ירוקה (שמאל קיצוני + תנועות איסלמיות) לישראל אינה נובעת *רק* מאנטישמיות. אבל להערכתי יש בה *גם* מניעים אנטישמיים.
  לא ראיתי אותם יוצאים מספר פענים בשנה להפגנות בהם הם צועקים בזעם שיש להשמיד את הודו, את פולין או את הפיליפינים, ושאין למדינות אלו זכות להמשיך להתקיים. או פוגמים במוצרי היצוא של מדינות אלו המוצגים במרכולים, ו"משכנעים" את בעלי המרכולים לא להחזיק סחורות שהגיעו ממדינות אלו וכדומה.

  לשון ההמעטה בה השתמשת לתיאור היחס של ההולנדים לניצולי השואה ופשע "העלמת" הילדים היהודים – משקפת בעיני את הקושי של היהודים לעכל את העובדה שבני בריתם "הטבעיים" ומודל החיקוי שלהם (האירופים, המערבים, הנאורים והמתקדמים) מלאים בשנאה לא רציונלית כלפיהם.
  קושי שמתבטא במציאת נסיבות מקלות לפשעי אירופה נגד יהודים (כמו חוסר מודעות של רובם למה שנעדה ליהודים, הפחד שלהם מהשלטונות וכד'), האחזות באמונה שהאנטישמיות חלפה מהעולם לפני 70 שנה – למרות כל המוני העדויות שלא זה המצב ועוד ועוד.

  ##############################

  לנושא בעיית הזהות ההולנדית (בהשוואה לזהות קוסמופוליטית מחבקת הגירה וטשטוש גבולות בין לאומיים) –
  פרופ' הולנדי מציע לוותר על השפה ההולנדית לטובת האנגלית, והתגובות להן זכתה הצעתו מהולנדים.

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/889/080.html?hp=1&cat=666&loc=59

  ניתן להיזכר בעובדה שגם ממציא שפת האספרנטו שהייתה אמורה להיות השפה העולמית (זמנהוף) וגם מי שמקדם כיום את רעיון "החברה הפתוחה" ומנסה ללחוץ על מדינות מז' אירופה לקלוט המוני מהגרים מוסלמים (ג'ורג' סורוס) – הם יהודים.

  מה שלהערכתי מסביר מדוע הימין הלאומי המתנגד לטשטוש הגבולות ולהגירה מסיבית לתחומו נרתע מהיהודים הקוסמופוליטיים שבתוכו, ומחבק את ישראל "הלאומנית", שהקימה חומות נגד הגירה המונית מאפריקה. ומדוע השמאל חש את ההפך המוחלט – מחבק את היהודים הנאורים והמתקדמים, ותופס את ישראל כמדינה שהתעקשותה לשמור על מאפייניה הלאומיים אינה לגיטימית.

  אהבתי

  • לא יודע, דווקא נראה לי שבאותם החוגים החברתיים שאנחנו מדברים עליהם, קיבוצניקית יפה עם מכנסיים קצרצרים ונשק היא לא רק סוכנת הכיבוש, אלא גם החפצה שערורייתית של גוף האישה. אני מתרשם שהאנשים שמתחזקים באירופה את התדמית של "חיילות צה"ל הסקסיות" הם אותם האנשים שבאופן כללי יחסם לישראל ולצבא הוא חיובי.

   בסופו של דבר נראה לי שאנחנו בהחלט יכולים להסכים שאנטישמיות קיימת ומשחקת תפקיד בעניין הזה. אני יכול לתת עוד כמה הסברים למה השנאה לישראל חזקה יותר מלמדינות האחרות שהזכרתי, אבל בסופו של דבר גם אני מסכים שהן לא יסבירו את הכול, ונשאר עוד עודף שנאה שאין לי הסבר אליו פרט לאנטישמיות.

   לגבי הפרופסור ההולנדי – סיפור משעשע, אפילו אני הופתעתי שלא מדובר בפארודיה כשהטור שלו מסתיים עם משפט כמו "אם העולם דובר האנגלית בכלל מתעניין במה שאנחנו כותבים, זה עוד לא ידוע. ולגבי זה שהסינים עדיין [גם באנגלית] לא יוכלו לקרוא, לזה נמצא כבר פתרון יותר מאוחר".

   אהבתי

 3. מתוך הויקיפדיה – על יחס הולנד ליהודים *לאחר* מלחמת העולם השנייה.

  https://he.m.wikipedia.org/wiki/אפליית_יהודים_בהולנד_לאחר_מלחמת_העולם_השנייה

  מעניינת הטענה שהסרט על "הילדים האבודים" לא הוקרן בישראל בשל החשש שמודעות ישראלים לנושא תפגע ביחסי ישראל – הולנד

  אהבתי

 4. גם בשנות ה 70 בזמן משבר האנרגיה שלאחר מלחמת יום כפור כאשר האירופאים נטו לעמוד לצד האינטרסים הפוליטיים של מדינות אופ"ק ההולנדים היו מהיחידם שתמכו בישראל, למרות שנצחנו.
  מדוע זה ככה?
  מדוע כל כך אכפת לאירופאים מהפלסטינים ומהמזרח התיכון?

  אהבתי

   • מה אנחנו עוברים כיום, הכוונה להתמעטות הילדים במשפחות עד למידה שהאוכלוסיה במדינות המערב מצטמצמת. ברוב המדינות המודרניות הילודה בסביבות 1.5 ילדים למשפחה, האם זה תוצאה של המהפכה התעשיתית השניה שאנו עוברים כיום?

    אהבתי

  • לא נראה לי שזה יקרה מאוד בקרוב, אבל בטווח הבינוני/ארוך זו בהחלט אפשרות סבירה שאני מקווה שממשלת ישראל מתכוננת אליה. מה יהיה אז? אני מהמר שזה לא יביא שינוי מאוד גדול לישראל בטווח הקצר. השלטון הנוכחי לא מאוד רחוק מההגדרה "עוין מאוד לישראל", אז אין הרבה לאן להתדרדר. אין ספק שיש יתרונות לשלום על הנייר עם ירדן, אבל לאבד אותו לא יהיה סוף העולם.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s