להתראות, ספרד: רשומה מתמשכת

רק יצאתם מהצום, וכבר הגיע הזמן לאחת הדרמות הגדולות של הזמן האחרון: משאל העם בקטלוניה, באופן קצת מפתיע, מסתמן כנפיץ הרבה יותר (לפחות בינתיים) מזה שבכורדיסתאן. אחרי תקופה ארוכה של תהיות מי ימצמץ ראשון, שני הצדדים הולכים עד הסוף: ממשלת ספרד מתכוונת למנוע בכוח את המשאל, וממשלת קטלוניה מודיע שיהיה משאל על אפם ועל חמתם. נראה שבהחלט יש סכנה לאלימות, וסיכוי לא זניח להשלכות משמעותיות על הפוליטיקה האירופאית. במהלך היום אני אספק עדכונים מתמשכים מהתקשורת הספרדית והקטלונית (אני לא מבטיח שידור חי יותר מדי – פעם בשעה־שעתיים־שלוש אספר לכם על דברים מעניינים שקרו). אז אתם מוזמנים לחזור לכאן במהלך היום.

כל השעות להלן הן לפי זמן ברצלונה (שעה אחת נמוך יותר משעון ישראל).

סיכום היום: למרות כל ניסיונות הדיכוי המשטרתי, נספרו יותר משני מיליון קולות עם רוב עצום לעצמאות. הממשלה הקטלונית מודיעה ש 770,000 קולות נוספים הם לא יכלו לספור בעקבות החרמות קלפיות על־ידי המשטרה. הנשיא פואיג'דמון מודיע שהמשאל נותן לקטלוניה את הזכות למדינה עצמאית, והצעד הבא הוא הכרזת עצמאות.
התוצאות אמורות להיות מועברות לפרלמנט הקטלוני בהקדם האפשרי, ועל פי הכללים שהם קבעו לקראת המשאל, תוצאה בעד העצמאות אמורה להוביל תוך יומיים לכל היותר להכרזת עצמאות.
844 פצועים נספרו בסך הכול ביום ההצבעות, כולל כמה פציעות חמורות.
התגובות הבינלאומיות ברובן המכריע נעות בין התעלמות לבין תמיכה בקטלונים, בינתיים קשה לי לראות איזושהי תמיכה בעמדה הספרדית (הדי קלושה ממילא, יש להודות). עניין רב במיוחד במשאל אפשר למצוא בתקשורת הכורדית.
מתחילות חקירות נגד המשטרה הקטלונית על אי־ציות מכוון להוראה לבלום את המשאל.

נחזור בעוד כמה שעות עם עדכוני היום שאחרי.

16:15: אני נאלץ להפסיק פה להיום, מקווה שהתעניינתם. אחזור מחר עם מילות סיכום, אולי רשומה חדשה (אם ימשיך להיות מעניין, אולי עוד עדכונים חיים).
המצב בינתיים: ההצבעה ממשיכה, מתחילים להישמע גינויים נגד ספרד מפוליטיקאים אירופאים (בעיקר משמאל בינתיים), מתחילים דיווחים על כמה פצועים קשה, ובאופן כללי נראה שהיה פה יום היסטורי. מחר נוכל להתחיל להעריך את המשמעות של זה.

15:00: שר החוץ הקטלוני ראול רוֹמֵבָה הודיע על כוונה להפעיל סעיף מחוקת האיחוד האירופי שעוסק ב"הפרת זכויות אדם בסיסיות". דובר ממשלת קטלוניה ג'ורדי תורול מדווח על מעל 50% השתתפות עד עכשיו, ואומר שכרגע 96% מנקודות ההצבעה פעילות.
לה־ונגוארדיה מדווח שנדחה משחק הכדורגל בין ברצלונה ולאס־פלמאס.

14:25: דובר ממשלת קטלוניה ג'ורדי תורול מדווח על 337 פצועים, ומבקש מכל מי שנפצע להגיש תלונה דרך המשטרה הקטלונית.
סגנית ראש ממשלת ספרד סוראיה סאנז דה סנטמריה: "המשך הפארסה הזאת לא יוביל לשום מקום, צריך להפסיק אותה מייד… לא היה לא משאל עם ולא דמיון למשאל עם"
הטוויטר של מפלגת האזרחים התעורר סוף סוף והתחיל לשתף כמה ציוצים נגד המשאל: "רוב הקטלונים מתנגדים להפיכה הבדלנית. תחי קטלוניה ותחי ספרד!"

13:16: תיעוד של כמה מה"מפגשים" בין שוטרים ומפגינים / מצביעים:

13:00: דיווחים מתחילים לדבר במפורש על אי־ציות מכוון של המוסוס (המשטרה הקטלונית) להוראה לחסום את משאל העם. ראש מפלגת העם בקטלוניה (הסניף המקומי של מפלגת השלטון הספרדית): "ההתנהגות חסרת האחריות של הממשלה הקטלונית הביאה אותנו למחזה שאנחנו רואים עכשיו ברחובות". דוברי המפלגה הסוציאליסטית עושים את מיטב המאמצים להישאר על הגדר, "לא קטלוניה ולא אחדות ספרד מצדיקות את זה, יש דרך אחרת". הטוויטר של מפלגת האזרחים (מפלגת ימין נוספת שמתנגדת לעצמאות) ומנהיגתה עדיין שקטים מאז אתמול.
המשמר הלאומי (אחד מענפי המשטרה הלאומית) מצייצים: "מתנגדים להטרדות ולפרובוקציות תוך שימוש פרופורציונלי ביכולותנו להגנה על החוק".

12:49: לה־ונגוארדיה מדווח על 38 פצועים, כולל אחד שנכנס לחדר ניתוח עם כדור גומי בעין. הפגנה במדריד נגד משאל העם, ובברצלונה משאיות משטרתיות ומחסומים מאולתרים של מפגינים.
קבוצת הכדורגל של ברצלונה מתלבטת אם לבטל את המשחק המתוכנן לה היום. היריבה, לאס־פלמאס, מתכוונת על פי הדיווחים לענוד דגל ספרד על חולצות השחקנים.

11:43: משרד הפנים הספרדי מודיע שהמשטרה ניטרלה את המערכת האלקטרונית שמקשרת בין נקודות ההצבעה השונות ומאפשרת למנוע הצבעה כפולה. נשיא קטלוניה פואיג'דמון מגנה את האלימות המשטרתית ואומר: "היום המדינה הספרדית הפסידה הרבה יותר משהייתה יכולה להפסיד [אחרת], ואנחנו בקטלוניה הרווחנו הרבה יותר משהיינו יכולים [אחרת]".
דיווחים מתחילים לרמוז על מתיחות בין משרד הפנים והמשטרה הלאומית לבין המשטרה הקטלונית.

11:00: ממשיכים דיווחים גם על עימותים אלימים, סגירת נקודות הצבעה והחרמת קלפיות, ומצד שני גם על מקומות שמצביעים בהם היטב. רוב מנהיגי הממשלה הקטלונית ותנועת העצמאות כבר הצביעו, בין השאר נשיא קטלוניה כַּרְלֵס פּוּאִיגְ'דֶּמוֹן שסיפר שעבר להצביע במקום אחר אחרי שנקודת ההצבעה שלו הייתה מהראשונות שנסגרה על־ידי המשטרה, אולי לא במקרה.
דובר ממשלת קטלוניה ג'וֹרְדִי תּוּרוּל מדווח ש 73 אחוזים מנקודות ההצבעה עדיין פועלות היטב, וקורא לנציג ממשלת ספרד בקטלוניה אֶנְרִיק מִיּוֹ להתפטר מיד. תומכי העצמאות, באופן לא מפתיע, מנסים לעורר בטוויטר את התג "ראחוי תתפטר".

10:12: פבלו איגלסיאס מצייץ תמונות של אזרחים (ובפרט זקנים) מדממים אחרי היתקלויות עם המשטרה. כותב "האם זה ה"ניצחון" שלכם?"

10:00: המשטרה הלאומית הספרדית הולכת עד הסוף. דיווחים על עקירת דלתות ממרכזי הצבעה, ניתוק חיבורים לאינטרנט, עימותים ומעצרים. פבלו איגלסיאס, ראש מפלגת פודמוס (מפלגת השמאל הספרדית) מצייץ: "מכות, דחיפות, מעצרים של זקנות. מה שעושה מפלגת העם לדמוקרטיה שלנו דוחה אותי. מושחתים, צבועים, עלובים ".
עדיין, נראה שההצבעה נמשכת לפחות בחלק מהנקודות. במפלגת השמאל הקיצוני (והתומכת בעצמאות) CUP מצייצים "כוחות משטרתיים פועלים בחלק מנקודות ההצבעה. שמרו על איפוק והגיבו בהתנגדות בלתי־אלימה".

9:00: לה־ונגוארדיה מדווח שהמשטרה הלאומית הספרדית מתחילה ללכת לנקודות ההצבעה, מתוך דאגה (אולי מוצדקת) שהמוסוס (המשטרה הקטלונית) מתרשלים בכוונה בתפקידם לחסום את המשאל. מדווחים גם על מסוק משטרתי שמרחף בשמי ברצלונה.

8:00: בעוד שעה אמורה להתחיל ההצבעה, ונראה שבינתיים זה לא עומד לעצור. הקלפיות מתחילות להגיע למוקדי ההצבעה, והמשטרה הקטלונית (ה"מוֹסוֹס") מעבירה לשוטרים הנחיות לבלום את ההצבעה, אבל עם מרחב תמרון גדול, שמאפשר להם בכל נקודת הצבעה לדווח על סיבה שבגללה הם לא יכולים לבצע את המשימה. ממשלת קטלוניה, בינתיים, מודיעה שכל אזרח יוכל להצביע בכל נקודת הצבעה שירצה, כנראה כדי להתכונן לאפשרות שחלק מהנקודות תיחסמנה על־ידי המשטרה.

חדשות מאתמול:

 • אזרחים קטלונים יוצאים להעביר את הלילה בבתי הספר שאמורים לשמש מחר כתחנות הצבעה: מנהלים שם מסיבות, פעילויות, קורסים, העיקר להישאר שם ולמנוע מהמשטרה לנעול את בתי הספר ולמנוע את ההצבעה. אנשי המוֹסוֹס ד'אֶסכְּוּאַדְּרָה, המשטרה הקטלונית, שבינתיים נשארת נאמנה להוראות ממדריד, עוברים בין בתי ספר ומודיעים לנוכחים שהם חייבים להתפנות עד 6:00 בבוקר.
 • הסניפים הקטלוניים של המפלגות הלאומיות (פרט לפודמוס שתומכת במשאל) הולכות עד הסוף נגד המשאל: ראשי סיעות מפלגת העם, מפלגת האזרחים בפרלמנט הקטלוני תוקפים את הממשלה הקטלונית ואת המשאל, ראש המפלגה הסוציאליסטית מביע תמיכה עדינה באחדות ספרד.
 • שגריר ספרד בפינלנד מגיב לחבר פרלמנט פיני שתומך במשאל העם: "אם יום אחד לפינלנד תהיה בעיית ביטחון והיא תצטרך סולידריות משותפיה באיחוד האירופי, היא יכולה ללכת לחפש סולידריות בקטלוניה".
 • סקר מעיתון סקוטי: אם המשאל מתקיים תוך התנגדות ממשלת ספרד, 62% מהקטלונים מתכננים להצביע, 82% מהם יצביעו בעד עצמאות. יש לציין שעד עכשיו כל הסקרים הראו קרב צמוד, אז או שהסקר הזה מוטה, או שההתנהלות הביזיונית של ממשלת ספרד מביאה תגובת נגד רצינית (על פי הסקר, לו הייתה ממשלת ספרד מאפשרת את המשאל, 66% היו מצביעים בעד).

4 מחשבות על “להתראות, ספרד: רשומה מתמשכת

 1. מהנה מאד אבל איך אפשר לדעת שאתה כותב אם פעם ביובל אתה מראה נוכחות. אם אתה רוצה פורום פעיל עם אנשים משלמים אתה צריך נוכחות מספר פעמים ביום

  מה המשמעות של חבל ארץ בכל מדינה שיבקש עצמאות? מה יקרה אם תל אביב או קליפורניה יודיעו על עצמאות? או טאיוואן?
  מלחמת האזרחים בארה"ב החלה בשל הרצון של מספר מדינות לפרוש ולא בגלל הכושים, בניגוד לדעתו של הדוס העקשן שלא צריך תמריצים להתווכח.

  מה יקרה, וזה יקרה כשהישראלים הפלסטינים יודיעו על רצון לפרוש? ואיך אפשר למנוע מהרשות הפלסטינית להכריז על מדינה שהיא בכל מובן כבר כזו

  אהבתי

  • עצמאות זה לא עניין פשוט, ולא כל חבל ארץ רוצה אותה. בתנאי שלום, לדעתי אין הצדקה מוסרית למנוע את זה, ואם בקליפורניה או תל־אביב יופיע רוב עצום שדורש עצמאות, אני לא רואה הצדקה מוסרית לדכא את זה בכוח. בטאיוואן זה כבר קורה, ואני מקווה שיהיה לזה סוף טוב. מלחמת האזרחים האמריקאית אומנם הייתה על הנייר מאבק על זכות הפרישה, אבל הסיבה שאנחנו זוכרים אותה בתור הצפון הטוב נגד הדרום הרע היא העבדות. אם לא הייתה עבדות בתמונה, יכול להיות שהצפון היה עדיין מנצח, אבל אני לא רואה סיבה שהיינו זוכרים את זה בתור איזשהו ניצחון מוסרי.

   לגבי הפלסטינים, מעבר לשאלת העצמאות קיימת פה גם הבעיה של סיכוי סביר שהם ינצלו את העצמאות הזאת להפעלת אלימות נגד מדינת ישראל, סוגיה שלא קיימת במקרה הקטלוני או הקליפורני. האם זו בעיה מספיקה כדי להצדיק מניעת מדינה מהפלסטינים, זה דיון שאני מעדיף לא להיכנס אליו כאן.

   אהבתי

 2. הספרדים בעד עצמאות לפלסטינים, אז מה הבעייה? שיעבירו את רמאלה לבאצלונה ואת הקטלונים לירושליים המזרחית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s