הולנד: ממשלה חדשה, כוכב חדש

זוכרים שפעם היו בחירות בהולנד? בשעה טובה, אחרי כמאתיים ימי משא־ומתן קואליציוני, סוף סוף נחתם הסכם להקמת הממשלה שלכולם היה ברור שתקום כבר מהיום שאחרי פרסום תוצאות הבחירות. מַרְק רוּתֶּה ממשיך לכהונה שלישית כראש הממשלה, עם המפלגה הליברלית (VVD) שלו, ידידתה המפלגה הנוצרית־דמוקרטית, מפלגת המרכז־שמאל הפרו־אירופאית דמוקרטים66, ומפלגת האיחוד הנוצרי, שהיא עצמה שילוב קצת מוזר של שמרנות נוצרית עם קצת שמאל מודרני פרו־אירופאי.

בסך הכול לא משתנה הרבה לעומת הממשלה הקודמת; היחס המסויג לאיחוד האירופאי ימשיך, עם רותה מצד אחד שינסה להביע קרירות כדי למנוע זליגת קולות למפלגות האירוסקפטיות, ומצד שני ד66 שיעשו כל דבר כדי להפוך את עצמם למיותרים ולהעביר את כל הסמכות לבריסל. ההסכם הקואליציוני זמין לקריאה כאן (בהולנדית כמובן), כמה נקודות מעניינות:

– ביטחון הוא הסעיף הגדול ביותר שם פרט להגירה, וכולל הרבה תוספות תקציב למשטרה ולמשרד הביטחון, ודיבורים על לוחמה בטרור (ועל קניית נשק רצינית; נראה לי שלישראל, שלמרבה הצער מתפרנסת היטב מדברים כאלה, שווה אולי לחפש שם הזדמנויות).
– מי המדינה היחידה שאיננה שכנה של הולנד (זה כולל את ונצואלה, ששכנה לכמה איים קאריביים שטכנית שייכים עדיין לממלכת הולנד) שמוזכרת? ניחשתם נכון, הסכם קואליציוני הולנדי מדבר עלינו. הם רוצים לשמור על יחסים טובים עם ישראל וגם עם הרשות הפלסטינית, ולפעול למען שלום ופתרון שתי המדינות. עכשיו אתם יכולים לישון בשקט בלילה.
– לגבי אירופה: הרבה דיבורים יפים על חשיבות האיחוד, אבל ההסכם מביע התנגדות מפורשת לחילוץ מדינות פושטות רגל ולהידוק שיתוף הפעולה הכלכלי של גוש האירו.
– סעיף ההגירה שם עצום, ומהווה אולי 90% מפרק יחסי החוץ. בין השאר: "לפליטים מגיע סיוע, אבל זה לא כולל זכות לבחור באיזו ארץ לקבל את הסיוע הזה". מביעים תמיכה ביצירת אזורים בטוחים במדינות המקור וסיוע למדינות שכנות (ירדן ולבנון), קוראים לחיזוק ההגנה על הגבולות החיצוניים של אירופה, ומבקרים בפרט פעולות "הצלה" שמביאות מהגרים טובעים לאירופה גם אם הנמל הקרוב (כלומר, הנמל שאליו צריך להביא אותם לפי עקרונות ההצלה בים) הוא באפריקה (נושא משמעותי מאוד כיום בים התיכון). מאוד מדגישים את העניינים האלה, וגם בתקשורת הנושא הזה הודגש בכותרות הראשיות מההסכם הזה, ואלסבייר מציין שזה הנושא שעליו נפל המשא־ומתן הקואליציוני עם מפלגת השמאל הירוק.

בינתיים, הכוכב העולה של הפוליטיקה ההולנדית הוא ללא ספק תְּיֶרִי בּוֹדֵּה, מסוג האינטלקטואלים הצעירים שרואים הרבה לאחרונה שמדברים נגד השמאל הקוסמופוליטי ובעד תרבות המערב והליברליזם הקלאסי; בהולנד נראה שהשילוב הזה עובד טוב במיוחד. המפלגה החדשה שהוא הקים לפני הבחירות נכנסה לפרלמנט עם שני מושבים, אבל מעקב אחרי התקשורת ההולנדית ייתן לכם את הרושם שמדובר ביו"ר האופוזיציה לפחות. וילדרס? מפלגת העבודה? הסוציאליסטים? כולם שוליים. אפילו את "ג'סטין תרודו ההולנדי", יו"ר מפלגת השמאל הירוק יסי כלאבר, כמעט לא שומעים. בסקר האחרון על "לו היו עכשיו בחירות, למי הייתם מצביעים", מפלגתו של בודה עולה משניים לתשעה מנדטים. נראה אם הוא יצליח לשמור על הקצב הזה לעוד הרבה זמן, כי לצערו ייקח עוד הרבה זמן עד הבחירות הבאות.

העלייה המטאורית שלו יכולה להיות בשורה טובה בעיקר לשונאי האיחוד האירופי – נוף פוליטי עם שתי מפלגות אירוסקפטיות מצליחות זה משהו שעוד לא ראינו (המנדטים של בודה מגיעים מכל מיני מפלגות, לא רק מוילדרס), ויכול בהחלט לחזק את הכנסת האירוסקפטיות למיינסטרים; בעיקר לאור העובדה שבודה נראה הרבה יותר "קל לעיכול" לחברה העירונית מאשר וילדרס – וילדרס נתפס בדרך־כלל (בצדק או שלא) כסוג של לאומן קלאסי שמדבר לליבם של כפריים ומובטלים שמלאים מרירות על העולם המודרני. בודה לעומתו פונה ללא ספק לקהל עירוני בן המעמדות הגבוהים, ומדבר בשפה שלהם. אם וילדרס הוא רחבעם זאבי, בודה הוא נפתלי בנט, אבל בגרסה עוד יותר תל־אביבית. בודה הוא מה שרונן שובל רצה בזמנו להיות, הייתי אולי אומר, אולי מה שאמיר אוחנה או שרן השכל ינסו להיות כשיהיו גדולים.

איך הוא עושה את זה? שילוב בין תדמית אינטלקטואלית "חנונית" במקצת, עם חיבה לדיבור בלטינית בכל הזדמנות, ומצד שני שליטה מצוינת ברשתות חברתיות ונטייה לליצנות מתונה בפרלמנט. דברים כמו זה:

22 מחשבות על “הולנד: ממשלה חדשה, כוכב חדש

 1. Austria's 31-year-old minister leads national vote, signaling right turn
  Ballot projections show Austrian foreign minister Sebastian Kurz's People's Party leading in a national vote.
  This puts Kurz on course to become Europe's youngest head of government.
  The party has focused on concerns about immigration and Islam.

  אהבתי

 2. מקרון הצרפתי, תיירי בודה ההולנדי וסבסטיאן קורץ האוסטרי (ובמידה מסוימת, שונה במקצת, גם אובמה האמריקאי וטרודו הקנדי) – אולי מספיקים בכדי לסמן מגמה תרבותית / פוליטית חדשה.

  כוח המשיכה הפוליטי האדיר של מנהיגים צעירים יותר ויותר, חסרי רקורד עבר מרשים או נסיון רלוונטי לתפקיד אליו נבחרו.
  בהתייחס לאירופאים שבחבורה: נראה שככל שהאוכלוסיה הולכת ומזדקנת כוח המשיכה של הפוליטיקאים הצעירים הולך וגובר.
  תופעה הסותרת את האמיתה שאנשים מעדיפים להצביע לבני גילם פלוס קצת. מכאן, היה ניתן לצפות שככל שהגיל החציוני באירופה יעלה – כך יעלה גם הגיל החציוני של נבחרי הציבור. וההפך הוא הנכון.

  אני מנסה להבין מה יכול להסביר תופעה זו :

  1- דור שגדל מינקותו על טלוויזיה, שבעיניו למאפיינים החזותיים משקל שפעם ניתן לטקסטים (בכתב ובע'פ), דור הנמשך מדי לרעננות הנעורים ונרתע מדי מקמטי זקנה?

  2- העדפת אנשים שלא ניתן להאשים אותם באיזשהו קשר למה שהתחולל בעבר? העדפה, הדומה לזו של מקומות עבודה, לחדשנות וליצירתיות (המקושרים לגיל צעיר) על פני נסיון עבר (שנתפס כלא רלוונטי לאתגרי העתיד ואפילו כמכביד) ?

  3- אכזבה עמוקה מכל המנהיגות הוותיקה של היבשת והכיוון אליו הוליכו את מדינותיהם, וחוסר אמון מוחלט בדורהמנהיגים הנוכחיים ?

  4- משהו אחר?

  5- או שלא ניתן להסיק מגודל המדגם הנ'ל על תופעה כלשהי. מדובר בצירוף מקרים בלבד?

  אשמח לשמוע דעותכם על הנושא.

  אהבתי

  • מהפכת הטכנולוגיה העלתה צעירים לקידמת הבמה הכלכלית ולכן לציבורית ולהשפעה. אם זקן בן 70 לא יכול להטעין רב קו איך הוא יהיה אמין כראש ממשלה שקונה מטוסי חמקן?
   זה עידן הצעירים. מה זה טלויזיה בכלל?

   עדיין האירופאים שונים מהאמריקאים, שם בחרו בזקנים יותר. אובמה נבחר מסיבות אחרות הוא לא מתאים לרשימה, הוא נבחר כחלק מתנועת המטולטלת הליברלית. אם הוא לא היה כושי צעיר הוא לא היה נבחר, שם רצו לשבור את הכלים ולא סבלו את הקלינטונית

   אהבתי

  • אני מהמר על 1 בתור הגורם העיקרי, אם כי בשינוי קטן: לא בהכרח העובדה שגדלו עם טלוויזיה, כמו העובדה שחיים כיום עם אינטרנט. פוליטיקאים בימינו צריכים את המקבילה האינטרנטית של פוטוגניות, אינטרנטגניות? גיל צעיר הוא דרך אחת להשיג את זה. שליטה טובה ברשתות חברתיות היא דרך אחרת, כמו שראינו עם טראמפ, בפה גרילו, נייג'ל פרג' או יאניס ורופאקיס, ובמידה רבה עם ברני סאנדרס, ג'רמי קורבין או בוריס ג'ונסון, שאומנם לא מפורסמים בחשבונות הטוויטר האישיים שלהם, אבל המסרים שלהם הרבה יותר ידידותיים לרשתות חברתיות (קרי: בוטים ומעניינים) מאשר אלה של הפוליטיקאים "הישנים".

   מפתה אותי להמר גם על 3, אבל על כל דוגמה של כוכב צעיר שמנסה להפוך על פניו את הסדר הקיים, אפשר למצוא צעיר שבסך הכול שופך שכבת צבע חדשה על המדיניות של קודמיו. אין שום דבר מהפכני במקרון, תרודו, או קורץ (ביחס למדיניות שממילא הייתה מקובלת במדינות שלהם, גם אם למשקיפים מבחוץ זה לפעמים נראה קיצוני). ודווקא הרבה מהמהפכנים לאחרונה מתרכזים סביב מועמדים מבוגרים, כמו טראמפ, סאנדרס או קורבין.

   אהבתי

   • ברני סרנדרס הוא זקן מתקופת וודסוק, מה שמשך בו זה בערך מה שמשך בטראמפ. הוא זקן שרוצה להביא את היושר והאמריקה האמיתית של פעם, עם אוירת הלשבור כלים. התוכן של דבריו לא שיחק תפקיד אלא ההופעה. זה מה שקורה אצל הצעירים, ולכן אין יותר חכמת ההמונים. מה שנראה ונשמע טוב הוא מנהיג, למרות שאין לן שום דבר חדש לשנות.

    גם טענת הגיל שהעלתה קמיליה לקוחה מכתבה של מעריב מאמש, כתב שרצה למלא משבצת. טרודו בן 46, נראה צעיר, אבל אביו הגיע לשלטון רק 3 שנים מבוגר יותר- נפוליאון נהיה קיסר צרפת הגיל 30 ונפטר בגיל 51, היטלר עלה לשלטון בגיל 44, נתניהו 46, ההבדל היחיד הוא שחיים יותר אבל לא בהכרח נכון שהגיל לשילטון במדינה דמוקרטית מגיע מוקדם מהרגיל.

    ושוב, האוכלוסיה מזדקנת אבל הגילאים הצעירים שבהם יש מעט ילדים עדיין מתחת לגיל הבחירה ועל גרף הבוחרים עדיין אין ירידה במספר הצעירים, זה יקרה בשנים הבאות

    אהבתי

 3. תרזה מאי פונה לבריסל לשיחות חירום להצלת הברקזיט

  כל הנסיונות של בריטניה לשבור את האחדות האירופאית בכל מה שקשור לשיחות הברקזיט, עלו בתוהו. האירופים עומדים על שלהם: כל זמן שלא יוסדרו ענייני הכספים, זכויות האירופים בבריטניה, וצפון אירלנד, לא יעברו לשלב הבא והקריטי של השיחות. הסכמי הסחר.
  בינתיים כבר הודיעו האירופים שלא הושגה התקדמות ולכן ההמלצה שלהם לראשי המדינות שמתכנסים השבוע ביום חמישי תהיה להשהות את השיחות. הם הודיעו שהשיחות נתקעו.
  עבור בריטניה זו מכת מוות. אם זו תהיה ההחלטה, יגדל הסיכוי ל no deal ופאניקה תשתרר בשווקים.
  מיי ניסתה למנוע את רוע הגזירה מכל מיני כיוונים, בנאום בפירנצה, בשיחה אתמול עם מרקל, אך בינתיים ללא תוצאות ממשיות.
  היום היא טסה באופן בהול לבריסל לארוחה עם נשיא הנציבות במאמץ אחרון למנוע את רוע הגזירה. דייויד דייויס, שר הברקזיט, יצטרף.

  Liked by 1 person

 4. לגורביץ,

  הטענה שזקן, שאינו יודע להטעין רב קו, אינו מסוגל לקבל החלטות נבונות בנושא קניית מטוסי חמקן – נראית לי מגוחכת. ראש ממשלה אינו אמור בכלל לעסוק בפרטים הטכניים (אמורים להיות סביבו סוללות מומחים מקצועיים לצורך כך). הוא אמור לנתח נכונה את סביבת האיומים האסטרטגיים, לזהות נכונה את האויביים העיקריים, ולענות נכונה על השאלה האם מטוסי חמקן הם המענה הראוי ביותר לאיומים אלו, או שאולי כדאי להשקיע את הכסף בטכנולוגיות / חלופות אחרות לגמרי.
  די סביר בעיני שנסיון החיים והעומק ההיסטורי של ראש ממשלה בן 70 יאפשרו לו לקבל החלטה אסטרטגית מושכלת יותר מאשר נסיון החיים והעומק ההיסטורי של בן 30. וזאת למרות שאינו יודע להטעין רב קו, ופחות מתמצא בתפעול רשתות חברתיות.

  הדבר מזכיר לי את העימותים סביב חשיבות הניסיון המקצועי של הילארי קלינטון – הן בהתמודותה עם ברק אובמה על ראשות המפלגה הדמוקרטית, ומול טראמפ בבחירות האחרונות (למרות שהיו באותה קבוצת גיל). בשני המקרים הנ'ל נראה שהניסיון שלה נזקף לחובתה ולא לזכותה. אדם בעל נסיון נתפס כ"איש הממסד" השנוא, נגוע בסיאוב ובשחיתות, וכאשם בכל מחדלי העבר ועוולותיו. ואילו ה"אאוטסייר" (הצעיר או זה שהגיע מעולם עיסוק אחר, או "אאוט-סיידר" נצחי כמו ברני סנדרס ) נתפס כזך וטהור, וכזה שיביא את כל השינויים המיוחלים.

  כלומר, יתכן שבמערב, בעשור שלנו, מי שמסמל את ה"תקווה לשינוי" מנצח את מי שמסמל את ההמשכיות.

  נ.ב. נזכרתי שגם רנצי האיטלקי הוא חלק מגל הצעירים שקפצו לראש הפרמידה הפוליטית.

  אהבתי

 5. קמיליה, אני לא מנסה לשכנע שזקן, שאינו יודע להטעין רב קו, אינו מסוגל לקבל החלטות נבונות, אישית אני מבקש שיטעינו לי וזו החלטה נבונה. אני מציג את נקודת המבט של צעירים.הטענה על הרב קו זו חלק מהטענה שעולם המידיה מספר על צעירים שנהיו ביליונרים בהי טק ולכן זה עולם הצעירים המוצלחים ולא של הכלכלה הזקנה, אני מניח שעל כל צעיר שמצליח יש 100 שעושים את זה בדרך הישנה האיטית אבל מי רוצה לשמוע על זה?

  גם שינוי זו לא מילה חדשה וניפנוף דיגלי השינוי היה מקובל מאד גם בתקופת האבן

  תמיד האאוטסיידר משך את הצעירים, כי מישיש לו לא רוצה שינוי ולקח לו זמן להשיג את זה, אבל זה שונה בדמוקרטיה בפוליטיקה, בדמוקרטיה קל יותר לפתות ולהתפתות לשינוי מנהיגות.

  די סביר שנסיון החיים והעומק ההיסטורי של ראש ממשלה בן 70 יאפשרו לו לקבל החלטה אסטרטגית מושכלת יותר מאשר נסיון החיים והעומק ההיסטורי של בן 30, אבל השאלה שאני שואל את עצמי אם בעולם שמשתנה כל כך מהר מתמיד בן ה 70 מציאותי.

  עדיין נראה לי שרשימת הצעירים במנהיגות סתם מצלצלת יפה אבל לא אמפירית. אלכסנדר מוקדון מת בגיל 32.

  מה אומר לך ששני המתמודדים לנשיאות בארהב היו שניהם מבוגרים מכל נשיא נבחר, וששני המתמודדים לדמוקרטים כנ"ל?

  הכל משתנה ואי אפשר לשפוט דברים לפני נסיון עבר של גימס בונד מ 1962

  ראיתי השבוע את הטרילר ל מרוסיה באהבה גירסת 2018, ג'ימס בונד במקלחת מתגלח ושומע רעש חשוד, הוא מתעטף במגבת לוקח תאקדח ומתקדם בזהירות לחדר השינה ושם במיטה שוכב גבר רוסי בלונדיני ערום ומחייך .

  http://mida.org.il/2017/10/18/הטרגדיה-הכורדית-90-תמכו-בעצמאות-אך-נכנע/

  Liked by 1 person

 6. לדעתי זה מיזוג של 2 ו 3 מהתגובה אוקטובר 16, 2017 ב- 6:04 pm שמכסה את רוב מה שהמגיבים התיחסו אליו.

  בעבר פוליטיקה היתה עסקנות שהצריכה עליה בדרגות והרבה קשרים. יש חשיפה מהירה היום במידיה ולא צריך ללכת לכנסי סלון והרצאות כמו פעם.

  השוק האמריקאי הגיע לשיא אדיר, ביחוד ערב מלחמה אטומית זה לא זמן לאיזו התמוטטות כלכלית רצינית?

  אהבתי

 7. אפרופו השוק האמריקאי מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? שוולסטריט כיום הוא בידי מחשבים וצעירים שמנהלים אותם והכללים הם כללים חדשים.

  אפילו בסין שהיא האמא של המדינות בהן יש כבוד למבוגרים העבירו חוק שבן 70 לא יכול לכהן במשרה ממשלתית ולא משנה אם הוא ראש ממשלה או כל בעל עמדה צבורית.

  אהבתי

 8. דברים מענינים ומבלבלים שקראתי

  הנושא שך וינשטיין מככב בבלוגים הזרים הליבראלים

  מפיק העל הרווי ויינסטיין נחשד כתוקף מינית סדרתי לאחר שנים של השתקה. מדוע שתקה הוליווד, והאם זה קשור למעמדו של ויינסטיין במפלגה הדמוקרטית?

  http://mida.org.il/2017/10/19/שתיקת-הפמיניסטיות-כך-הפך-השמאל-את-ההטר/

  אהבתי

 9. ספרד תשלול את האוטונומיה של חבל קטלוניה? ראש הממשלה הספרדי מריאנו ראחוי הודיע היום (חמישי) כי ממשלתו תפעיל את סעיף 155 לחוקה, סעיף שמאפשר את שלילת המעמד העצמאי של חבל הארץ. זאת לאחר שהנשיא הקטלוני לא הגיב לאולטימטום שהציבה הממשלה.

  על פי הודעת ראש הממשלה, הסעיף יופעל ביום שבת הקרוב. נשיא חבל קטלוניה קרלס פודג'מון איים הבוקר במכתב לראחוי כי אם לא יציע קיום משא ומתן, יכריז על עצמאות חבל הארץ. פודג'מון הכריז אתמול במהלך כינוס של מפלגתו כי אם ספרד תכריז על ביטול האוטונומיה לחבל קטלוניה – הוא יכריז על עצמאות.

  הממשלה במדריד איימה לאחרונה שאם קטלוניה לא תחזור בה מהכרזת העצמאות הסמלית שנערכה שבוע שעבר, הם יבטלו את האוטונומיה בתהליך מהיר שייקח 3-5 ימים.

  לפני כ-10 ימים הגיב פודג'מון לאולטימטום שהציב ראש ממשלת ספרד, וביקש לפתוח במשא ומתן שיימשך כ-60 ימים עם הממשלה המרכזית במדריד. המטרה – למנוע מהממשלה הספרדית להשתמש בסעיף בחוקה שיאפשר לה לבטל את האוטונומיה הפוליטית שניתנה לקטלונים, לפזר את הממשלה בחבל, להכריז על בחירות חדשות ואף לקחת שליטה על המשטרה המקומית.

  במכתב ששיגר פודג'מון לראחוי ציין הנשיא את כוונתו "לקיים דיאלוג" עם מדריד. פודג'מון סירב לפרט באופן ברור אם הוא צפוי להכריז, בסופו של דבר, על היפרדות של חבל קטלוניה ולהכריז על עצמאות באופן חד-צדדי, חרף ההתנגדות העזה של ממשלת ספרד.

  "קטלוניה מחזירה את מלוא ריבונותה"

  הנשיא פודג'מון ועשרות מחוקקים נוספים חתמו לפני כשבועיים על מסמך שמכריז על עצמאות קטלוניה, אך השהו את יישומו. "קטלוניה מחזירה היום את מלוא ריבונותה", נכתב בהצהרה שנחתמה על ידי "נציגי קטלוניה". עוד צוין כי "אנו קוראים לכל המדינות ולארגונים הבינלאומיים להכיר ברפובליקה הקטלונית כמדינה עצמאית וריבונית".

  המחוקקים הקטלונים הוסיפו: "אנו קוראים לממשלה הקטלונית לנקוט בכל האמצעים כדי לאפשר את הכרזת העצמאות הזו". פוג'דמן חזר בנאום שנשא בשבוע שעבר על הודעתו כי הוא משהה את הצהרת העצמאות, וזאת על מנת לקיים דיאלוג ומשא ומתן עם ממשלת ספרד. הנאום נפתח בביקורת על ההתנגשויות האלימות בין אזרחי קטלוניה למשטרה הספרדית.

  אהבתי

 10. מדענים אירופאים עובדים על יצירת תרופה שתרפא אנשים מ"שנאת זרים"(Xenophobia). המחקר על התרופה, שפורסם ב 29 באוגוסט בגיליון של האקדמיה הלאומית של המדעים בארה"ב (PNAS), מפרט את הניסוי המחקרי ואת ההשפעה של אוקסיטון- הורמון שידוע כגורם לאמפטיה, על הנבדקים שסבלו מ"שנאת זרים".
  המחקר, ש"אושר על ידי הוועדה המפקחת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בון", שילב בין אמצעים של השפעות חברתיות שונות והחדרה של ההורמון דרך האף על מנת לשנות את ההתנהגות החברתית של הנבדקים. לטענת החוקרים, החדרת ההורמון אכן הועילה במקרים מסויימים ותרמה להתנהגות יותר אלטרואיסטית של הנבדקים כלפי זרים, אפילו בקרב אלו שדורגו במחקר כסובלים מ"שנאת זרים" חמורה.
  החוקרים הסבירו את מטרות המחקר, בכך ש "האומות המאוחדות הדגישו לאחרונה את החשיבות של פיתוח אסטרטגיות נירוביולוגיות בכדי לצמצם נטיות של "שנאת זרים", עוינות, וגישות מפלות". החוקרים הדגישו את ההצלחה של תנועות אירופאיות פופוליסטיות בבחירות האחרונות אשר הן ביקורתיות כלפי מהגרים, כסיבה דחופה לפתח אסטרטגיות נירוביולוגיות אלו.

  Liked by 1 person

 11. נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק אמר היום (חמישי) כי המועצה לא יכולה לסייע בפתרון המשבר בין ספרד לחבל קטלוניה. לדבריו, "חברי המועצה משוכנעים כי אין מקום להתערבות במשבר".

  אהבתי

 12. הנסיון "לרפא" אנשים משנאת זרים, באמצעות חומרים כימיים, מדהים.ואפילו מפחיד.
  מזכיר מדי את מצב האנושות בסרט המד'ב – לפני שאדם קיבל את הגלולה האדומה שפקחה את עייניו לתפוס את המציאות כהוויתה.
  שנאה לקבוצה אתנית / דתית היא אמנם רגש מכוער, שעלול גם להוביל למעשים מאוד שלילים בהקף אדיר (עד נסיון לרצח עם), אך בעיני היחס הנאות לזרים אמור להיות של זהירות וחשד – עד שלא יוכח ההפך. אוי לנו אם הרפואה תנסה להכחיד אינסטיקט הישרדותי זה.
  .
  'הטיפול הכימי" מהווה עליית מדרגה משמעותית מהטקטיקה המקובלת על החוגים הליברליים לתייג כל מי שמעביר ביקורת על איזושהי קבוצה מעודפת (שחורים, מוסלמים, להטב'ים וכדומה) – כגזען חשוך, סובל מאיסלמופיה ו/או הומופוביה וכדומה) וכך לסתום את פיו והפכו ללא בן שיח. זאת במקום להתייחס לתוכן דבריו ולמידת האמת העניינית שבהם.
  לדוגמא: הסערה התקשורתית סביב האמירה שלו רוב אוכלוסיית ארה'ב הייתה שחורה ולא לבנה – מצבה היה כשל זימבבואה. בעיני, קביעה מובנת מאליו. ניתן לנסות למצוא עובדות הסותרות קביעה זו ו/או להתווכח האם הגורם לכך גנטי או תרבותי או שניהם. אך "הדיון" התקשורתי התמצה במציאת ההגדרות המבישות ביותר למי שטען זאת, וקריאות להדרתו והחרמתו באשמת אמירת אמיתות שאסור לאומרן.

  בהמשך ישיר לנושא – הנסיונות של המערב הליברלי להסתיר, מעצמו ומכלל הציבור, את אופי האיסלם הרדיקלי והפוליטי, ועוצמת האיום שהוא מייצג על החברה הדמוקרטית והתרבות המערבית. האמת הופכת לשולית בהשוואה לרצון לקדם את האג'נדה הפוליטית הרצוייה.

  http://jcpa.org.il/article/המערב-ממציא-אסלאם-חדש-התואם-את-הליברלי/

  Liked by 1 person

  • בשנת (620) התארס מוחמד לעאישה בת ה-9 והרווקה, בתו של חברו הטוב אבו בכר. לפני אירוסיה למוחמד הייתה מאורסת לאדם אחר אולם אחרי מותה של ח'דיג'ה בוטלו אירוסיה הראשונים בהסכמה והיא אורסה למוחמד; הוא התחתן איתה בשנת 622; עאישה נפטרה ב-678. יש מחלוקת במסורת המוסלמית אם מוחמד נישא קודם לסודא או קודם לעאישה.

   אהבתי

 13. עאישה יועדה להינשא למקורב של אביה, בנו של ראש שבט נופל, שנתן חסות למוחמד, אך מחשש האם כי בנה התאסלם בוטלו האירוסין והיא התארסה עם מוחמד בשנת 620, בגיל שש. על פי ההיסטוריון אלטברי החתונה הצנועה לא שינתה הרבה והיא נשארה לגור עם משפחתה עד הגעתה לבגרות מינית (יש הסוברים גיל תשע). היא נישאה למוחמד לאחר ההג'רה בשנת 622.

  אהבתי

 14. בבחירות בצ'כיה:
  מפלגת השלטון הסוציאל דמוקרטית התרסקה, וזכה "תואם טראמפ" הצכ'י. (מיליונר, לא מאוד צעיר, שמבטיח להילחם בהגירה ובתכתיבי האיחוד האירופי. וכמו כולם – גם להילחם בשחיתות).
  עלייה גם לימין הקיצוני וגם לפיראטים.

  נראה שהמזרח אירופים הולכים ומגבשים גוש אופוזיציוני למנהיגי בריסל (מרקל & מקרון).
  תזכורת מהעבר הלא כל כך רחוק (ולהערכתי רלוונטי כיון שלהיסטוריה יש איזושהי נטייה לחזור על עצמה):
  בתקופת שיא שגשוגה של האימפריה הסובייטית – פולין, הונגריה וצ'כיה גם ניסו להתמרד נגד תכתיבי מוסקווה. מוסקווה שלחה כוחות טנקים להונגריה ולצ'כיה בכדי לדכא בכוח פיזי את המרדנים. אופציה שאינה פתוחה בפני מנהיגי האיחוד האירופי.

  http://m.ynet.co.il/Articles/5031647

  אהבתי

 15. הסבר, שנשמע לי הגיוני, למה שבאמת קרה בקירקוק.

  האיראנים, ברוב תחכומם, הצליחו לפצל את הכורדים העירקיים לשני מחנות. השקעה איראנית הנמשכת כבר 25 שנה, שפרותיה נקצרו "במפתיע".
  בני החסות הכורדים של האיראנים, יחד עם בני החסות השיעים של האיראנים (כלומר ממשלת עיראק) השתלטו על קירקוק "במהלך מפתיע" כמעט ללא קרב וללא הרוגים.

  בדומה לדרך בה בני החסות הלבנונים של האיראנים (כלומר החיזבאללה) השתלטו "במפתיע" על כל מזרח בירות.

  הסבר המעמיד באור פסימי את החלום הכורדי למדינה עצמאית.
  ואת החלום הישראלי והירדני שלא תוקם מסילת רכבת בין טהרן לבין נמלי הים התיכון , העוברת רק בתוך שטחי החסות / שטחי ממשלות הבובות של האיראנים.

  בניגוד מוחלט לרצוני – אני חייבת להעריך את האפקטיביות של האיראנים בהגשמת חלומותיהם הגרנדיוזיים.

  https://www.the-american-interest.com/2017/10/18/fall-kirkuk-made-iran/?utm_source=Middle+East+Forum&utm_campaign=4ae76e661a-spyer_jonathan_2017_10_20&utm_medium=email&utm_term=0_086cfd423c-4ae76e661a-33864981&goal=0_086cfd423c-4ae76e661a-33864981

  אהבתי

 16. הגזענות שמאחורי שכר המינימום
  בקשר לחלקים מסוימים בחברה, אבטלה אינה תסמין של מחלה חברתית, אלא של בריאות חברתית. מכל הדרכים להתמודד עם הפרזיטים חסרי המזל הללו, הדבר ההרסני ביותר לקהילה הוא לאפשר להם להתחרות ללא-רסן כמקבלי שכר.
  אותם אנשים פחות פרודוקטיביים, לדעת ווב, מורידים את השכר של מעמד הפועלים ובכך פוגעים בחברה כולה. בבריטניה הדגש האאוגניקני היה על מעמדות. בארה"ב הוא היה על גזע. פרופ' הנרי רוג'ר סיגר מאוניברסיטת קולומביה כתב ב-1913:

  הפעולה של דרישת שכר מינימום מרחיבה את ההגדרה של 'פגומים' לכל האנשים, שגם לאחר שקיבלו הכשרה מיוחדת אינם מסוגלים לתמוך בעצמם כראוי. אם אנו רוצים לשמור על גזע המורכב מאנשים ומשפחות מוכשרים, יעילים ועצמאיים, עלינו לחתוך שושלות שהוכחו שהן בלתי רצויות על ידי בידוד או סירוס.
  שכר המינימום, למעשה, הוא השיטה שבאמצעותה יופרדו הגזעים הפרודוקטיביים יותר בחברה מהלא-פרודוקטיביים. האאוגניקה בארה"ב הייתה קשורה קשר הדוק ל"הצפת המהגרים" שהגיעו בעקבות השגשוג האדיר של ארה"ב באותה תקופה, והפחד מ"התאבדות גזעית". אווארד רוס, ראש המכון האאוגניקני של ארה"ב, טען ש"הגזע האנגלו-סקסי" מתאים יותר לחיים כפריים, והמהגרים מ"גזעים נחותים יותר" אשר מסוגלים לעמוד בתנאים של קפיטליזם עירוני, יכניעו אותם דמוגרפית. מי הם אותם גזעים נחותים? "לטינים, סלאבים, אסייתים ויהודים". כהערת אגב, מעניין לראות כיצד תפיסת הגזע בארה"ב השתנתה, והיום סלאבים, איטלקים, אירים ואף יהודים אשכנזים נכנסים תחת ההגדרה של "לבנים", הכללה שלא הייתה קיימת באותה תקופה.

  http://mida.org.il/2017/10/22/%D7%94%D7%92%D7%96%D7%A2%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9E%D7%90%D7%97%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%A9%D7%9B%D7%A8-%D7%94%D7%9E%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%9D/

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s