כמה הערות אחרי הבחירות

א. לכל מי שלא קיבל תוצאות טובות – יהיה בסדר. אף מפלגה לא עומדת להחריב את הארץ בארבע השנים הקרובות.

ב. אני שומע עדיין אנשים שמדברים על זה שצריך שתי מפלגות גדולות, ככה מקבלים יציבות, אולי "ככה זה בכל העולם". אני רוצה להזכיר – מחוץ לארצות־הברית, מערכת דו מפלגתית זה דבר נדיר שבנדירים. ובמקומות המעטים שזה קיים, זה לא עובד טוב במיוחד. בטח לא בארצות־הברית, שם במקום סחטנות של מפלגות קטנות מקבלים סחטנות של אנשים בודדים, ובמקום משילות מקבלים ממשלה שפשוט משתתקת מדי פעם כשלכמה פוליטיקאים מתחשק. ברוב הדמוקרטיות בעולם יש סדר גודל של 5-10 מפלגות, לפעמים יותר, לא מאוד שונה מישראל.

ג. ברשומה הקודמת דיברתי על הפער בין הכוכב שעליו חיים משתמשי האינטרנט, והכוכב של צופי הטלוויזיה. מהתוצאות בינתיים נראה שבסקרים משתתפים דיירי כוכב האינטרנט, ובבחירות ממש משתתפים דיירי כוכב הטלוויזיה.

ד. לא הצבעתי למפלגת זהות, אבל יש לי כמה דברים טובים להגיד עליה. יותר מכל – העובדה שאם נסכום את כל הזמן שאפשר למצוא ביוטיוב עם דיונים ארוכים ורציניים של כמעט כל חברי העשירייה הראשונה שלהם, נקבל זמן שנראה דמיוני בפוליטיקה הישראלית. את מועמדי זהות אנחנו לא צריכים להכיר מראיונות בני שתי דקות של סיסמאות וצעקות בטלוויזיה. הלוואי שזה ימשיך ושיתרחב למפלגות נוספות.

ה. היום בבוקר שמעתי כמה סיכומים בטלוויזיה הישראלית. בין השאר התלוננו שם על קמפייני הכפשה ועל רמה נמוכה של דיון ציבורי. שניה אחרי שהם שידרו להנאתינו לקט של הרגעים "הנמוכים" ביותר של הבחירות. כי למה לא? מה הם ישדרו, דיונים רציניים? ואגב, זה אותו הערוץ ששולח כתבת למטה זהות ועד לרגע הבחירות היא עדיין חושבת שזהות רוצה ש"מוסדות המדינה יהיו כפופים להלכה".

ו. אני עוקב אחרי הרבה פוליטיקאים בטוויטר. רגע הבחירות שלי היה בערב שלפני הבחירות, כשכולם כבר מתחילים את קמפיין הגעוואלד, מכל מקום מגיעות הודעות על המנדטים האבודים, על מי נוהר לקלפיות, על מה יכול להיות ביום שאחרי, ובין כל אלה: מירי רגב (או מי שאחראי על חשבון הטוויטר שלה) מצייצת "ברכות לאליצור רמלה על הזכייה באליפות המדינה בכדורסל לנשים.". אומרים בדרך־כלל שהיא מתלהמת, אבל מבחינתי זה היה הרגע השפוי ביותר ביומיים האלה.

2 מחשבות על “כמה הערות אחרי הבחירות

 1. מה הדחף הזה לדבר ולהעלות לפומבי את כל המחשבות שיש לנו בראש גם אם זה לא מוסיף כלום. כנראה הכל נופל תחת בידור.
  אם אתה באמת מבקש שיעריכו אותך ויגידו הנה זה בחור שאפשר ללמוד ממנו והאתר שלו אז תתרכז קצת בלחקור את הנושא הזה ובלהעלות את המסקנות פה. לחילופין אתה יכול להעלות תמונות של מה אכלת זה מעניין הרבה יותר מתוצאות הבחירות בתאילנד

  אהבתי

 2. אני מנסה, ולשווא, להבין איך מפלגת זהות עלתה כל כך גבוה למעלה (עד לתחזיות של 7- 8 מנדטים)?
  ואיך התרסקה כל כך נמוך למטה (מאוד מאוד רחוק מאחוז החסימה)?

  די קל להניח שאין בישראל אפילו 5 מנדטים שלמים של ליברטיאניים אידיאולוגיים, א- ציוניים, שיזיזו הצידה כל שיקול בחירות אחר ויבחרו במי שמבטא את העמדה הכלכלית – חברתית הקרובה ביותר לאידיאולוגיה שלהם.
  אבל אלו שהיו קיימים לפני הבחירות – לא היו אמורים לשנות לפתע פתאום, ביום הבחירות, את דעתם.

  נניח שלליברטיאנים האידיאולוגיים נוספו המוני צעירים, שנמשכו רק לרעיון הלגליזציה של הסמים ו/או לתחושה שמדובר במפלגת מחאה צעירה, אופנתית, תוססת וכד'. אז מה קרה להם ביום הבחירות? (או שאולי אפילו לא טרחו להגיע לקלפיות?).

  בקיצור, איני מבינה מדוע לפני הבחירות פייגלין הוכתר כהפתעה העתידית של הבחירות, ואיני מבינה מדוע במועד פרסום המדגמים – הפך להפתעה הגדולה דווקא כיון שלא התרחשה.

  אשמח לקרוא את מחשבותיכם, ולו גם החצי או הרבע אפויות, על הנושא.

  *******

  תוצאות הבחירות בתאילנד בהחלט מעניינות אותי.
  אני גם משוכנעת שאיני דוברת העברית היחידה שמתעניינת בנושאים שכאלו, ומקווה שתמשיך לכתוב עליהם.
  אגב. יש כבר עודף תמונות מזון באינטרנט. אין צורך בנוספות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s