מיאהו לגוגל ובחזרה

לא מזמן הודיעו בגוגל על תוספת חדשה לתוכנת הריגולדפדפן שלהם, שמיועדת להגן על המשתמשים מפני אתרים מזויפים. צילום מסך אחד שם תפס את עיניהם של כמה מהקוראים – אחד הקריטריונים שעוזרים להחליט אם אתר חשוד כ"מזויף" הוא: "האתר איננו בין 5000 האתרים המובילים". זוכרים שדיברתי על זה שהאינטרנט יכול בקלות להיעלם לנו יום אחד? זו דוגמה לצעד שהולך בכיוון הזה. נכון, זה רק קריטריון אחד מרבים, הם לא עומדים לחסום אתרים קטנים, אבל… כמו הצפרדע המפורסמת במחבת, הדרך לשם מורכבת מצעדים קטנים מאוד. כמו לדוגמה הרצון של אותה גוגל להעלים את פס הכתובת מהדפדפן – הרי למה להטריח אתכם בכתיבת כתובת אינטרנט, דוד גוגל כבר יודע לאילו אתרים אתם רוצים ללכת. פשוט שאלו אותו והוא יפנה אתכם.

(תקציר הטענה שלי למי שלא קרא או לא זוכר את המאמר הקודם: חברות האינטרנט הגדולות, יחד עם שלל אינטרסים ממשלתיים שמשתפים איתם פעולה, הולכות לאט לאט בכיוון של התכנסות האינטרנט לקומץ אתרים מעטים, מה שיאפשר להם יום אחד לחסום חוקית את האפשרות של אדם פרטי להקים אתר אינטרנט עצמאי. אתר אינטרנט כלומר לא דף בפייסבוק או בלוג בוורדפרס, אלא אתר ממש)

אני לא חושב בהכרח שהמהלכים האלה הם חלק מאסטרטגיה ממשית לחיסול האינטרנט הפרטי (אם כי זה לא בלתי אפשרי). אני די בטוח שהם מתכוונים ברצינות למה שהם אומרים, והם באמת מאמינים שהם עוזרים לעולם בכך שהם מגנים על אנשים מפני אתרים מזויפים (ובמידה מסוימת, הם אולי אפילו צודקים) עם השיטות האלה. אבל גם אם זה לא נעשה בזדון, זה נעשה מתוך תפיסת עולם. תפיסת עולם פטרונית ומתנשאת, שלפיה ענקי האינטרנט ופקחי הממשלה יודעים יותר טוב מהאזרח הפשוט והטיפש איזה תוכן ראוי לקריאה ואיזה לא, וחייבים להגן עליו מפני פייק ניוז, או מפני דברי שנאה, או מפני חוסר נימוס.

המלחמה של חברות האינטרנט נגד מילים לא ראויות מתנהלת כבר זמן רב ובעצימות הולכת וגדלה. כמי שדי מתעניין בתנועות ימין במדינות המערב (גם אם לא בהכרח מסכים איתן), אני כבר כל־כך רגיל לשמוע על אנשים שמגורשים מהפלטפורמות האינטרנטיות שזה כבר לא חדשות בשבילי. בהתחלה זה היה אנשים ששמעתי עליהם (ולעתים קרובות אכן טיפוסים מפוקפקים), ומהר מאוד זה הפך להיות האנשים שאני מקשיב להם בעצמי. חשבונות טוויטר שנסגרו, חשבונות יוטיוב שנפסלו מהזכות לתשלום, קיבלו סנקציות מכל מיני סוגים אחרים, או פשוט גורשו לתמיד. על פייסבוק אני בכלל לא מדבר, ממילא אני כבר שנים לא נכנס לאתר המיותר הזה.

אבל כל אלה הדברים שבכותרות. אותי פחות מעניין מה קורה עם אתרי הענק; אותי מעניין למה אנחנו בכלל צריכים את האתרים האלה. וזה מחזיר אותנו לתחילת דרכה של גוגל.

כשהאינטרנט רק התחיל, לא היה דבר כזה מנוע חיפוש. לאתרים הייתה כתובת, ובשביל להגיע לאתר היה צריך להכיר את הכתובת שלו – די בדומה לעולם האמיתי. בשביל להכיר אנשים חדשים אנחנו לא הולכים למנוע חיפוש, אנחנו צריכים קודם להיתקל בהם באיזושהי צורה ורק אז תהיה לנו גישה אליהם. הפתרון הראשון לזה היה סוג של דפי זהב אינטרנטי, שסיפקה בעיקר חברת יאהו (אני בטוח שהיו עוד, אבל זה מה שאני הכרתי בילדותי) – רשימת אתרים שקיבצו בקפדנות אנשי החברה, מחולקים לקטגוריות. האינטרנט היה אז כל־כך קטן שהיה אפשר פשוט להסתכל על רשימה של כל האתרים שעוסקים בנושא מסוים, רובם אתרים קיקיוניים שנוצרו על־ידי איזשהו נער בזמנו הפנוי, ולהיכנס אליהם אחד־אחד כדי למצוא משהו טוב.

כשמנוע החיפוש של גוגל הגיע, זו הייתה מהפיכה – אם אפשר לחפש לפי טקסט חופשי, אז פתאום כל האינטרנט נגיש לנו. לא צריך יותר לסמוך על העורכים של יאהו, אפשר פשוט למצוא כל דבר. ככה לפחות זה נראה. אבל כיום, במבט לאחור, נראה לי שאפשר להגיד די בביטחון שעשינו סיבוב של 360 מעלות וחזרנו לנקודת ההתחלה. אם האינטרנט הוא בסך הכול 5000 האתרים הנפוצים ביותר, אז מי צריך בכלל מנוע חיפוש? אפשר לשים את כולם ברשימה כמו פעם ביאהו, וללכת כל פעם לאתר המסוים שאנחנו צריכים. חיפוש טקסט חופשי בתוך האתר עדיין יהיה שימושי, אבל להכיר אתרים חדשים? זה לא יעבוד.

נשמע מוגזם? חפשו משהו בגוגל. כל דבר שהוא. כמה תצטרכו לדפדף בשביל להגיע לאתר שאיננו מטעם איזושהי חברת ענק, או לפחות חברה בינונית? ושוב אני מזכיר מה זה "אתר" – הבלוג שלי לדוגמה, שיבדל לחיים ארוכים, איננו אתר עצמאי. הוא חוסה בצילה של חברת הענק (החביבה עליי, בניגוד לרוב חברות האינטרנט) וורדפרס.קום. בשביל להגיע לאתר עצמאי באמת תצטרכו לעבוד קשה מאוד. ובעברית זה עוד קל יותר כי יש פחות אינטרס לפיתוח תעשיית תוכן זבל, אבל באנגלית? אינספור אתרי אינטרנט מתמחים בהצעת המוני דפים שגוגל יאהב. יש אנשים שמתפרנסים מלכתוב מאמרי אשפה תמורת גרושים – עיסקה מוצלחת בשבילם וגם בשביל החברות המעסיקות אותם. וגם את הגרושים האלה אפשר לחסוך עם תוכן שנכתב על־ידי רובוטים. העיקר להשתלט על כמה שיותר מילות חיפוש.

האם זה אומר שאנחנו חיים בדיסטופיה נוראה? האם חברות הענק שולטות על החיים שלנו?

דווקא לא. מנוע החיפוש של גוגל היה איתנו כל־כך הרבה זמן שלמדנו לקבל אותו כמובן מאליו, אבל כיום הוא מוצר מיותר לחלוטין (לפחות בתור חיפוש כללי באינטרנט. רוב האתרים שמציעים חיפוש פנימי בתוך האתר עושים את זה באמצעות גוגל, וזה עדיין מוצר שימושי). ודווקא העובדה הזאת הופכת את המצב להרבה פחות גרוע. הרבה אנשי ימין שמתלוננים לאחרונה על גירושם מיוטיוב או מטוויטר וכו', מדברים על הפגיעה בחופש הביטוי, אומרים שהרשתות החברתיות הן "כיכר העיר החדשה" וחסימת אדם מהן זו פגיעה קשה בזכויותיו. אבל את זה יכול להגיד אדם כמו ג'ו רוגן, שכל ציוץ שלו מגיע למי־יודע־כמה מיליוני אנשים, וכמעט כל יום הוא מנהל שיחה עם אדם אחר במצב דומה. אבל לאדם הממוצע, מה זה בעצם משנה? נכון לכתיבת שורות אלה, יש לי 36 עוקבים בטוויטר, ואת הבלוג שלי אני אשמח מאוד אם אדע שקוראים בקביעות 100 אנשים. לאדם הממוצע שאיננו ג'ו רוגן ואיננו ג'ורדן פיטרסון, בכלל לא ברור ששימוש בטוויטר או ביוטיוב נותן חשיפה טובה יותר מאשר, נניח, השתתפות באיזה חוג והיכרות שם עם אנשים חדשים. בטוויטר אפשר תיאורטית להגיע למיליוני אנשים, אבל זה לא אומר שזה יקרה במציאות. גוגל יכול תיאורטית להביא אנשים לבלוג שלי, אבל בפועל אם לא היה בעולם לא גוגל ולא אף מנוע חיפוש, הבלוג הזה היה בערך באותו המצב. המקור כמעט היחיד לקוראים בבלוג הזה הוא מאמרים שאני מפרסם במקומות אחרים, ואנשים ששמים קישורים לבלוג שלי במקומות אחרים (תודה לכם!).

המסקנה – לא צריך לעשות עניין גדול מדי מחברות הענק האלה. ההשפעה שלהן על חיינו הרבה יותר קטנה ממה שנדמה. אבל בדבר אחד הן כן יכולות להשפיע – ככל שאנשים מתפתים לתפיסה הזאת של "חברות הענק שולטות על האינטרנט, וחייבים לפקח עליהן" – הם משחקים ישר לידיים שלהן. כי כל פיקוח שיוטל על האינטרנט מטעם המחוקק, כמו כל פיקוח באופן כללי, ישחק לטובת הגדולים ונגד תחרות. ומי שרוצה אינטרנט חופשי יותר, פרטי יותר, מגוון יותר? תפסיקו להשתמש בגוגל, בנו לכם רשימת אתרים כמו יאהו של שנות התשעים, וחלקו אותה עם הרשימות של אנשים אחרים. ככה אולי אפילו תגלו אתרים חדשים; דרך גוגל זה לא יקרה.

15 מחשבות על “מיאהו לגוגל ובחזרה

 1. כתבת:

  א. " … נכון לכתיבת שורות אלה, יש לי 36 עוקבים בטוויטר, ואת הבלוג שלי אני אשמח מאוד אם אדע שקוראים בקביעות 100 אנשים … "
  ———
  ברור שאין לי טיפת מידע, אבל אני מנחשת שאת הבלוג שלך קוראים יותר ממאה איש. הרבה הרבה יותר ממאה איש.
  וזאת למרות הטעויות שאתה עושה בהרגלת אנשים לקרוא את הבלוג שלך בקביעות.
  כמו אי יצירת שגרה / יכולת ניבוי בשל העלמויות לתקופות ארוכות.
  ברור כשמש שכאדם חופשי, שעובד ללא שכר, זו זכותך המלאה.
  אבל זו טעות שיווקית. לפחות לבלוג בראשית דרכו.

  ב. " … הבלוג שלי לדוגמה, שיבדל לחיים ארוכים, איננו אתר עצמאי. הוא חוסה בצילה של חברת הענק (החביבה עליי, בניגוד לרוב חברות האינטרנט) וורדפרס.קום. בשביל להגיע לאתר עצמאי באמת תצטרכו לעבוד קשה מאוד …"
  ——
  מודה בבורותי, אבל איני מבינה מה רע בכלל בבלוג במסגרת וורדפרס קום. מדוע בכלל לטרוח להקים אתר עצמאי?

  אבל אולי כיון שאני חריגה יחסית.
  אני די ממעטת להשתמש בשאלות גוגל, ומשתדלת להימנע לחלוטין מרשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר. אני במספר קבוצות וואטאפ רק חוסר ברירה.
  לרוב אני עוקבת אחרי מספר בלוגים + ברשימת הסימניות שלי מספר רב של בלוגים ואתרים נוספים אליהם אני נכנסת מדי פעם.
  האם חזרתי בלי משים ובלא ידיעה לשיטת יאהו?

  אהבתי

  • א. זו לא טעות, זו פשרה. הייתי שמח לכתוב יותר, אבל אני צריך לדאוג קודם כל לפרנסה, ולוח הזמנים שלי נגזר מזה. בכל מקרה, הייתה גם תקופה שכתבתי באופן קבוע יותר, ומספר הקוראים, על פי הנתונים הזמינים לי, לא היה שונה משמעותית.

   ב. באחת מרשומות אדם סמית כתבתי שגם אדם שעובד כשכיר כל חייו צריך תמיד להעריך ולשמור על זכותו להפוך לבעל עסק, גם אם לא ישתמש בה לעולם, כי כל עוד הזכות קיימת, המעסיק שלו חייב להציע לו תנאים מספיק טובים כדי לעודד אותו להישאר שכיר. אם העובד תלוי במעסיק, הוא יכול לרדות בו כרצונו.

   באופן דומה – כיום להשתמש בוורדפרס זה מצוין, ולכן אני עושה את זה. אבל מה יקרה ביום שנאבד את היכולת לבנות אתר עצמאי? נהיה תלויים בחברות האלה. האם את מאמינה שגם אז נקבל תנאים טובים כל כך? לי אין ספק שלא.

   Liked by 1 person

   • לשי,
    לא התייחסתי לזמן המושקע בכתיבת פוסטים ולתכיפותם. גם לא לתכיפות הביקורים שלך בבלוג שלך עצמך. להערות נוספות ו/או למתן תגובות לתגובות.
    ברור שהם מושפעים מכל שאר עיסוקך ומסדרי העדיפויות שלהם בעיניך.

    התייחסתי רק למנגנון, שמשום מה הוא תת מוערך, של יצירת הרגלים. ניתן ליצור אצל אנשים הרגל לקרוא יומון, או שבועון או ירחון. מרגע שהרגל מסוים מתקבע – יש לו כבר חיים משל עצמו. יקח די הרבה זמן בכדי לעוקרו וליצור "גמילה".

    אהבתי

   • א. "ולוח הזמנים שלי נגזר מזה"

    זה לא עניין של לוח זמנים, זה עניין של סדר עדיפויות.

    ג. "וחלקו אותה עם הרשימות של אנשים אחרים"

    אתה ראשון

    אהבתי

 2. יפה מאד. אני עדיין צריך אומץ כדי להתפטר מgmail אבל ברגע שזה יקרה נראה לי שאוכל להתפטר מגוגל.
  וכבר כמה שנים שאני שם לב שמנוע החיפוש שלהם מזייף. במצב הזה אין מה לחפש אצלם.

  אהבתי

  • לצערי התשובה פשוטה – לא נעשה כלום. נדבר כמה ימים על כמה זה רע, נתגעגע לימים הטובים של האינטרנט החופשי, ונתרגל לאט לאט לאינטרנט שיהפוך יותר ויותר לגירסה אינטראקטיבית של טלוויזיה בכבלים.

   אהבתי

 3. אחת הסימניות שלי היא על הבלוג של אנטולי קרליין. סימניה שכבר מחקתי מספר פעמים בזעם, אבל לאחר חודשים – שלושה הוספתי אותה מחדש.
  מצד אחד, הוא אינטליגנטי ויש לא מעט תחומי חפיפה בין תחומי העניין שלו לשלי. הוא מספק לי זווית הסתכלות ייחודית (לאומנית רוסית – אמריקאית).
  מצד שני, הוא ורבים ממגיביו, הם אנטישמיים ואנטי ציוניים מהזן הפרנואידי הפסאודו אינטלקטואלי. אלו שתמיד "מגלים" מעורבות יהודית / ישראלית בכל מה שלא מוצא חן בעיניהם בעולם.

  גם הוא כותב על קץ האינטרנט החופשי ועל התגברות הצנזורה. כמו בפוסט המצ'ב.

  כ"עונש" איני משאירה לינק אליו שעלול להגביר את התעבורה באתר שלו (אם כי מי שירצה לא יתקשה למצאו).
  העתקתי את כל הטקסט. את המגיבים שלו – ממש לא רצוי לקרוא.

  Tech Elites Not Going to Allow A Fair Election in 2020
  Anatoly Karlin • June 26, 2019 • 500 Words • 135 Comments • Reply
  Reddit has just quarantined The_Donald, the single biggest Trump support forum on the Internet.

  The_Donald played a critical role in the 2016 elections, helping generate a lot of the memetic momentum that propelled Trump to the Presidency. Considering his narrow margin of victory, it’s entirely possible that Trump would have been stumped without The_Donald.

  True, it has since degraded into a nest of Zioshills, agitating against socialism and for Making Israel Great Again, and banning anyone who is not as enthusiastic about MIGA as about MAGA. This was, in fairness, probably inevitable. It was always a personality cult first and foremost, and so they will continue slavishly supporting Trump on anything he does, no matter how congruent it is with Campaign!Trump’s MAGA agenda.

  Nonetheless, crappy memes about AOC’s plans for Green Communism (or whatever) is still better than no memes at all, which is what we are actually likely to get come election season next year. Quarantining a subreddit massively reduces its visibility, and is usually the first step to banning it. Twitter has already been rather thoroughly cleansed, while YouTube has started on that in earnest. Tucker Carlson’s days at FOX are likely numbered.

  Why can we be sure of that? Because the people at Google have told us this themselves, and it stretches the bounds of credulity to assume concern for dissidents’ freedom of speech is greater at any of the other tech giants.

  This recent Veritas investigation shows Google insiders openly discussing their curious ideas of “fairness” – namely, systemically promoting an SJW agenda in web searches, and preventing a repeat of the “Trump situation.” Why is it on Bitchute? Because Google banned their account from YouTube. Followed by a bunch of other tech giants banning them from their platforms in an endearing act of inter-corporate solidarity.

  Anyhow, I do think that the quarantining of The_Donald is the make or break moment so far as Trump’s commitment to protecting the free speech rights of his own supporters go beyond proclamations of “concern” on Twitter.

  There are any number of ways in which this emerging, collective Picus News that is the Silicon Valley tech giants can still be stopped. They can be broken up as monopolies (the alternatives to sites like Twitter or Reddit are completely marginal). They can be regulated as utilities (we haven’t yet gotten to the stage where electricity or the Internet is cut off for crimethink). They can be redefined as – and subjected to – the laws governing publishers, which they undoubtedly are considering their explicit and politically biased role in regulating content. Of course, to push through any of these solutions, one also needs a work ethic, a sense of responsibility to one’s friends, a willingness to disregard cuckservative protestations about muh constitution and muh corporate rights, and the fortitude to avoid putting Javanka in charge of it. Trump has given plenty of cause for doubt on all four of those requirements

  אהבתי

 4. ברוח הפוסט הנוכחי

  Tech Elites Not Going to Allow A Fair Election in 2020

  Anatoly Karlin

  Reddit has just quarantined The_Donald, the single biggest Trump support forum on the Internet.

  The_Donald played a critical role in the 2016 elections, helping generate a lot of the memetic momentum that propelled Trump to the Presidency. Considering his narrow margin of victory, it’s entirely possible that Trump would have been stumped without The_Donald.

  True, it has since degraded into a nest of Zioshills, agitating against socialism and for Making Israel Great Again, and banning anyone who is not as enthusiastic about MIGA as about MAGA. This was, in fairness, probably inevitable. It was always a personality cult first and foremost, and so they will continue slavishly supporting Trump on anything he does, no matter how congruent it is with Campaign!Trump’s MAGA agenda.

  Nonetheless, crappy memes about AOC’s plans for Green Communism (or whatever) is still better than no memes at all, which is what we are actually likely to get come election season next year. Quarantining a subreddit massively reduces its visibility, and is usually the first step to banning it. Twitter has already been rather thoroughly cleansed, while YouTube has started on that in earnest. Tucker Carlson’s days at FOX are likely numbered.

  Why can we be sure of that? Because the people at Google have told us this themselves, and it stretches the bounds of credulity to assume concern for dissidents’ freedom of speech is greater at any of the other tech giants.

  This recent Veritas investigation shows Google insiders openly discussing their curious ideas of “fairness” – namely, systemically promoting an SJW agenda in web searches, and preventing a repeat of the “Trump situation.” Why is it on Bitchute? Because Google banned their account from YouTube. Followed by a bunch of other tech giants banning them from their platforms in an endearing act of inter-corporate solidarity.

  Anyhow, I do think that the quarantining of The_Donald is the make or break moment so far as Trump’s commitment to protecting the free speech rights of his own supporters go beyond proclamations of “concern” on Twitter.

  There are any number of ways in which this emerging, collective Picus News that is the Silicon Valley tech giants can still be stopped. They can be broken up as monopolies (the alternatives to sites like Twitter or Reddit are completely marginal). They can be regulated as utilities (we haven’t yet gotten to the stage where electricity or the Internet is cut off for crimethink). They can be redefined as – and subjected to – the laws governing publishers, which they undoubtedly are considering their explicit and politically biased role in regulating content. Of course, to push through any of these solutions, one also needs a work ethic, a sense of responsibility to one’s friends, a willingness to disregard cuckservative protestations about muh constitution and muh corporate rights, and the fortitude to avoid putting Javanka in charge of it. Trump has given plenty of cause for doubt on all four of those requirements

  אהבתי

  • דוגמה מצוינת למה שאני מדבר עליו. אנשים שחיים יותר מדי באינטרנט מועדים להתחיל לחשוב שזה בעצם הדבר החשוב ביותר בעולם, שניצחון דונלד טראמפ נובע מכמה ממים באתר רדיט ולא, נניח, ממערכת ענקית שכללה מיליוני או מיליארדי דולרים ואינספור מתנדבים מאינספור עיירות שאף אחד בהן לא שמע על רדיט. מי שחושב ככה, לא מפתיע שחושב שהצורך המיידי לנצח באיזו מערכת בחירות חשוב יותר מעקרונות בסיסיים יותר כמו חירות הפרט ושוק חופשי.

   אהבתי

 5. הסבר:

  הבלוג של אנטולי קרליין הוא אחת הסימניות שלי.
  כבר מס' פעמים סימניה זו נמחקה בזעם אבל לאחר מס' חודשים הוחזרה.

  מצד אחד, מדובר באדם אינטליגנטי, שיש לא מעט חפיפה בין תחומי העניין שלו ושלי, שמספק לי זווית הסתכלות דיייחודית של רוסי – אמריקאי.

  מצד שני, הוא (ורבים ממגיביו) הם אנטישמיים ואנטי ישראליים קשים, מהזן הפראנואידי הפסאודו אינטלקטואלי. הם נוטים "לגלות" שיהודים / שציוניים בוחשים אחרי הקלעים ברוב מה שלא מוצא חן בעיניהם בעולם.

  לפיכך איני רוצה להגדיל את התעבורה באתר שלו. (אם כי מי שממש ירצה – לא יתקשה לאתר אותו).
  העתקתי את כל הפוסט הרלוונטי. את המגיבים שלו ממש לא מומלץ לקרוא.

  אהבתי

 6. כתבה מכלכליסט על שיפור היכולת לאתר ולזהות רשתות השפעה. כולל רשתות טרור, רשתות פשיעה, ארגון הפגנות והתנגדות למשטרים דיקטטוריים ועוד ועוד ועוד.

  מצד אחד – גאווה ישראלית.
  מצד שני – היכולת של משתמשי אינטרנט להתחבא מתחת לראדאר הולכת ונעלמת.

  https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3767414

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s