המפץ הפוליטי הגדול בהולנד מתבסס

אם הציוץ הזה שלהם מדויק, נראה שמפלגת הפורום למען הדמוקרטיה בהולנד הגיעו להישג מדהים – פחות מארבע שנים אחרי שהוקמה כמפלגה, הם עכשיו המפלגה הגדולה ביותר בהולנד מבחינת מספר החברים בה. לא המצביעים, החברים – הישג לא שגרתי למפלגות חדשות בימינו. ומדובר על מפלגה שקמה מאפס, לא פיצול של מפלגה קיימת ולא מפלגה ותיקה שפתאום התעוררה.

https://mobile.twitter.com/thierrybaudet/status/12128470240701071

כשהוקמה המפלגה, במבט מבחוץ היו כל הסיבות לחשוב שזו תהיה מפלגת-אופנה שסובבת סביב מנהיג כריזמטי כמו לא מעט מפלגות שאנחנו מכירים מההיסטוריה בישראל, וגם בהולנד. תיירי בודה הוא מנהיג עם כריזמה וביטחון עצמי בכמויות, אבל מתחיל להסתמן יותר ויותר שמדובר פה על מפלגה אמיתית, ולא רק על איש אחד. מפלגות איש אחד בדרך כלל מצליחות יותר בגיוס מצביעים, לא חברים.

לאן זה עומד להוביל? נכון לעכשיו המפלגה הולכת בכל הכוח על שלושה עקרונות. קודם כל התנגדות לכל מה שקשור לפוליטיקת האקלים – העלאות מיסים, רגולציות על עסקים, בנייה וחקלאות, בהולנד אקלים זה מרכז השיח הפוליטי, ובודה הולך בכל הכוח על זווית "האקלים די בסדר, וגם אם לא אז אין שום טעם להקריב את הכלכלה על ניסיונות חסרי סיכוי לתקן אותו". הנושא השני הוא ההגירה שאתם כנראה מכירים טוב משאר מדינות מערב אירופה, והשלישי – קריאה מובהקת לנקסיט, פרישת הולנד מהאיחוד האירופי.

כל העמדות האלה לא הופכות אותם לאהודים מדי בממסד הפוליטי והתקשורתי בהולנד, אבל עם קצב הגדילה הזה לא בטוח שיהיה אפשר להתעלם מהם עוד הרבה זמן. הסקרים הנוכחיים צופים להם כמעט עשרים מנדטים (מתוך 150), ועוד מספר דומה למפלגת החירות של חירט וילדרס, ששותפה להם בהרבה תחומים. כולל, אגב, באהדה מובהקת לישראל. אם המגמה הזאת תמשיך, יהיה מעניין לראות מה יקרה בבחירות 2021.

6 מחשבות על “המפץ הפוליטי הגדול בהולנד מתבסס

  • כיום כששניהם עמוק באופוזיציה, נראה לי שההבדל הוא בעיקר דגשים, סגנון וקהל יעד. בודה מדבר 80% מהזמן על אקלים וכלכלה ו 10% על הגירה, וילדרס מדבר 80% מהזמן על הגירה ואיסלם ו 10% על אקלים. בודה פונה לקהל יעד עירוני ומשכיל, וילדרס יותר לכפריים ומבוגרים. אבל כיום נראה לי שאין כמעט מדיניות שהם לא יסכימו עליה. אם יום אחד הם יגיעו לשלטון והפוליטיקה ההולנדית תזוז חזק לכיוון שלהם, אז אולי ההבדלים בסגנון יתפתחו להבדלים ממשיים במדיניות.

   אהבתי

 1. ספרד אינה כל כך רחוקה מהולנד, ונדמה לי שהתהליכים בה הפוכים.
  לא ברור לי מהו ההסבר /ההסברים לשוני התהומי בין שתי המדינות המערב אירופאיות הנ'ל.

  למיטב ידיעתי השטחית, נולדה עכשיו בספרד קואליצית מיעוט בין מפלגת שמאל סוציאליסטית לבין מפלגת שמאל אולטרה קיצונית, סמי קומוניסטית, אנטישמית, תומכת פלסטין, איראן ושות'.

  במצע הקואליציוני החדש: פתיחת שערי ספרד להגירה מוסלמית, הברחת חברות ומשקיעים באמצעות העלאת מיסים כולל מס חברות ועוד .

  אגב, קואליצית מיעוט זו זכתה להיוולד רק בשל הסכמת המפלגות הבדלניות, הקטלונית והבסקית, להימנע בהצבעת אי האמון. מחיר ההימנעות: הסכמה של הקואליציה שבאזורים אלו יתקיימו משאלי עם לפרישה מספרד ועצמאות. אז אולי אנו מתקרבים למועד פירוק ספרד?

  אהבתי

  • כמו שאמרת מדובר על קואליציית מיעוט, אז אני לא בטוח שמדובר באמת על תהליך הפוך – המערכת הפוליטית מקצינה בדמוקרטיות מערביות רבות, ובכל מדינה זה מתבטא בצורה אחרת. גם בספרד הימין ה"חצי פרוגרסיבי" של העשורים האחרונים נחלש בבחירות האחרונות לטובת מפלגת ימין רדיקלי יותר, במובן הזה יש דמיון למה שתיארתי בהולנד.

   ואני בהחלט חושב שיש סיכוי, אולי לא גדול אבל בהחלט לא זניח, להתפרקות המדינה ו/או הדמוקרטיה הספרדית בעשורים הקרובים. בסך הכול מדובר על דמוקרטיה צעירה מאוד, בארץ עם היסטוריה ארוכה של מהפיכות ומלחמות אזרחים.

   אהבתי

 2. במחשבה שניה, אני חוזרת בי מהגדרת ספרד כאחת ממדינות מערב אירופית.

  היא אמנם לא שכנה אחרי מסך הברזל, כמו מדינות מזרח אירופה, אבל שלטון הרודן פרנקו די ניתק אותה משאר היבשת.

  בנוסף, ספרד עדין סובלת מפוסט טראומה קשה ממלחמת האזרחים (והעולם) האכזרית שהשתוללה בה. מלחמה שכמותה לא חוותה אף מדינה אירופית אחרת (אפילו לא רוסיה – *אם* נגדיר אותה כאירופית).

  טראומה בגללה השאלה האם יש להוציא את עצמות פרנקו מקברו ולהעבירם למקום אחר, ואם כן – לאן, ומי אמור *לא* לדעת היכן יהיה מיקומן החדש, הסעירה את ספרד זמן ארוך כל כך. נושא שחשיבותו להווה של אזרחי ספרד ועתידם הייתה אמורה להיות שולית לחלוטין.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s